Bars Teknik Yapı Kimyasal

Binalarda Isı Yalıtımı

Binalarda ısı yalıtımı boşluk duvarları, duvardaki boşluğa veya boşluğa ısı iletim malzemesi enjekte edecek bir profesyonel tarafından yalıtılabilir. Bir uzman dış duvarlarda delikler açacak, deliklere ısı yalıtım malzemeleri enjekte edecek ve ardından bunları çimento ile kapatacaktır. Masif duvarlar evinizin içinden veya dışından yalıtılabilir. İç duvar yalıtımı, duvara sert yalıtım levhaları yerleştirilerek veya enerjiden tasarruf malzemesi ile doldurulmuş bir dikme duvar yapılarak yapılır. Dış duvar yalıtımı, bir yalıtım malzemesi tabakasının duvara sabitlenmesini ve ardından sıva veya kaplama ile kaplanmasını içerir. Çatı katınızın erişimi kolaysa ve rutubet veya yoğuşma yoksa, yalıtılması kolay olmalıdır. Isı kaybını azaltır. Mineral yün yalıtım ruloları kullanın ve ilk katmanı kirişler. Çatı katının zeminini oluşturan yatay kirişler arasına yerleştirin. Daha sonra, kirişleri örtmek ve gerekli derinliğe kadar yalıtımı sağlamak için dik açılarda başka bir katman serilir. Tavan arası yalıtımı kurarken göz önünde bulundurulması gereken birkaç şey vardır – depolama alanı, erişilemeyen alanlar ve rutubet dahil – bu nedenle başlamadan önce çatı ve çatı yalıtımı montajına ilişkin kılavuzumuzu okuyun. Maliyetler ve tasarruflar, kurduğunuz yalıtım uygulamaları  düzeyine ve evinizin boyutuna bağlı olarak değişir. Bir evde, bungalovda veya zemin kattaki dairede yaşıyorsanız zemin katınızı yalıtmak, mülkünüzü sıcak tutmanın başka bir harika yoludur. Genellikle, yalnızca zemin katı yalıtmanız gerekir – bu nedenle, bir üst katta yaşıyorsanız, kat alanınızı yalıtmanız gerekmez. 

 

İlk önce ne tür bir zemine sahip olduğunuzu bulmanız gerekir. Birçok yeni evde betondan yapılmış bir zemin kat olacak. Bu, değiştirilmesi gerektiğinde yalıtılabilir veya üstüne sert yalıtım levhaları ekleyebilirsiniz. Eski evlerin asma ahşap veya ahşap zeminlere sahip olması daha olasıdır. Ahşap zeminler, döşeme tahtaları kaldırılarak ve mineral yün yalıtımı döşenerek, kirişler arasına döşenen ağ ile desteklenerek yalıtılabilir.Hızlı bir çözüm arıyorsanız, herhangi bir yapı marketten satın aldığınız bir tüp dolgu macunu kullanarak cereyanları azaltmak için zeminler ve süpürgelikler arasındaki ısı boşlukları kendiniz kapatabilirsiniz. 

 

Rüzgar geçirmez zeminler, pencereler ve kapılar hakkında daha fazla bilgiye sahibiz. Kilimler ve halılar ayrıca ayaklarınızın daha sıcak hissetmesine yardımcı olabilir, bu da daha soğuk aylarda ısıtmayı sık sık açmanıza gerek olmadığı anlamına gelebilir.Küçük şeyleri unutmak kolay olabilir, ancak su deponuzu, borularınızı ve radyatörlerinizi yalıtmak, enerji faturalarınızdan tasarruf etmenin hızlı, kolay ve ekonomik bir yoludur. Isıtma faturalarınızdan tasarruf etmeye ve enerji tüketiminizi azaltmaya çalışıyorsanız, radyatör reflektör panelleri başka bir iyi ve düşük maliyetli seçenektir. Bu paneller, ısıyı harici bir duvardan dışarı atmak yerine radyatörden gelen ısıyı odaya geri yansıtmak için radyatörlerinizin arkasına sabitlenir. Unutmayın, sadece reflektör panelleri behi koymanız gerekiyor. Isı Yalıtım Malzemeleri kullanılarak binalarda ısı yalıtımı sağlayabilirsiniz.

 

İyi haber şu ki, evde ısı kaybını durdurmak için birçok düşük maliyetli enerji tasarrufu önlemi var. Birçoğu hızlı ve kolay çözümlerdir. Enerji verimliliği  özellikle yalıtım yoluyla – enerjiden tasarruf etmenin ve enerji faturalarınızı düşürürken evinizdeki konforunuzu artırmanın bir yoludur. Yalıtım, kışın ısıyı içeride tutmaya yardımcı olur ve yazın ısıyı dışarıda tutmaya yardımcı olabilir. Evlerimizi yalıtarak daha az yakıt yakıyoruz, bu da çevre için daha iyidir. Enerji talebini azaltmak, iklim değişikliğiyle mücadele etmek ve gezegeni korumak için en iyi faaliyetlerden biridir. Binaların dış cephesinde ev memnuniyeti anketlerinde, ısıtılması zor olan soğuk, hava akımı olan odalar en büyük sorunlardan biri olarak ortaya çıkıyor, bu nedenle çatı yalıtımı ve diğer enerji tasarrufu önlemleri hakkında faydalı bilgiler için okumaya devam edin. Ayrıca daha fazla ipucu ve fikir için çatı, duvar ve zemin yalıtımı hakkındaki makalemize de göz atın. Bazen göremediğiniz bir şeyle  rahatsız olmamak kolaydır, ancak bu enerji tasarrufu önlemlerinden hem evde hem de banka bakiyenizde farkı kesinlikle fark edeceksiniz. 

 

Yalıtım, Kışın Sıcak ve Yazın Serin Kalmanıza Nasıl Yardımcı Olur?

 

Eviniz ne kadar yalıtımlı olursa, kışın o kadar sıcak olur ve yaz güneşinde o kadar serin kalır.

Bir yalıtım binalarının yalıtılmamışsa, bir evdeki ısının yarısına kadar çatıdan, duvarlardan, pencerelerden ve zeminden kaçabilir. Bu ‘sızdıran’ evin ısıtılması sadece çok pahalı değil  aynı zamanda bir evi sıcak tutmayı çok zorlaştırıyor. Yalıtım, evinizin etrafına büyük bir battaniye örtmekle eşdeğerdir; duvarlar, çatı, zemin, pencereler ve kapılar, içerideki sıcaklığı istediğiniz seviyede tutmaya yardımcı olur. Yalıtım çalışması yapmak için yılın en iyi zamanı, ısıtma mevsimi başlamadan önce ilkbahar veya yaz aylarıdır. Küresel ısınma nedeniyle her yaz rekor kıran sıcaklıklar ile yalıtım, kapılarda keyifli yaşam koşulları sağlamak için giderek daha çekici bir yol haline geliyor. Yalıtım, pahalı, güç tüketen klima ünitelerine kıyasla düşük maliyetlidir, böylece tüm yıl boyunca hava geçirmez bir evin avantajlarından yararlanabilirsiniz.

 

Benzer İçerik : Betonun Su Geçirmemesi İçin Ne Yapmalı

Copyright © Bars Kimya. Tüm Web Sitesi Hakları Saklıdır.

× Size nasıl yardımcı olabiliriz?