Bars Teknik Yapı Kimyasal

Çatı Su Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Çatılar, binaların yağmura ve kara maruz kalan en büyük kısımlarıdır. Binalar için çatı su yalıtımı, binayı yağmura karşı koruyan bir bariyer görevi görür. Bu nedenle doğru çatı yalıtım malzemeleri ile yapılan çatı su yalıtımı, binanın ömrünü ve performansını koruyarak binayı yağmur ve kardan koruyacaktır. Çatı su yalıtımı, binaların çatılarına su geçirmez malzemeler kullanılarak uygulanmak üzere tasarlanmış bir koruma işlemidir. Çatı su yalıtım malzemeleri bina, yağmur ve kar arasında bariyer görevi görerek olası sızıntıları önler. Bu sayede bina dayanıklı, sızdırmayan, küf ve mantar oluşumuna neden olmayan, performansını kaybetmeyen bir sistem ile korunmaktadır.

Çatı Su Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Çatı su yalıtımı tam olarak yapılmayan bir binanın yağmur ve kar yağdığında su sızdırması çok olası bir senaryodur. Su, çatıdaki deliklerden ve oyuklardan binanın içine sızarak binaya zarar verir. Çatı yalıtımı doğru malzemeler kullanılarak uzmanlar tarafından yapılmalıdır. Beton, çatılara uygun su geçirmez malzemelerle su geçirmez hale getirilmeli, kaplama uygulanmalı, kaplama kenarları pahlanmalı, su birikintilerinin oluşmasını önlemek için drenaj sistemleri kurulmalı ve uygun bir boya ile işlem sonlandırılmalıdır.

Çatı Su Yalıtımı İçin Hangi Malzemeler Kullanılır?

Çatıları yağmur ve kardan korumak için doğru yalıtım malzemelerinin kullanılması önemlidir. Çatı yalıtımı söz konusu olduğunda, çatı için hangi su yalıtım membranlarını kullanmalısınız sorusu, doğru yalıtım sistemini tanımlamak için sorulan bir diğer önemli sorudur. Çatı su yalıtım malzemeleri denilince akla su yalıtımı için kullanılan asfalt ve bitüm esaslı sıvı malzemeler, membranlar, boyalar ve pah bantları, mastik gibi tamamlayıcı malzemeler gelmektedir. Bunun dışında kiremit kaplama ve kiremit gibi malzemeler de çatı su yalıtım malzemesi olarak kullanılmaktadır. Su yalıtım membranları, çatı yalıtımı için en çok tercih edilen kaplama malzemeleri arasındadır. Su yalıtım örtüleri, su yalıtım örtüleri ve bitüm esaslı sıvı örtüler olarak da karşımıza çıkmaktadır. Bitüm esaslı su yalıtım malzemeleri inşaat sektöründe en çok tercih edilen ve yaygın olarak kullanılan su yalıtım malzemeleri arasındadır. Bu malzeme kullanım kolaylığı, fiyat/performans avantajı ile çatı yalıtımında oldukça tercih edilmektedir.

En bilinen çatı su yalıtım malzemeleri arasında yer alan bitüm esaslı su yalıtım örtüleri sıvı ve rulo formlarda üretilebilmektedir. Bitüm esaslı su yalıtım örtüleri rulo halinde kullanılan, meşale ile uygulanan, yüzeye çok iyi yapışan, yapıyı sudan koruyan malzemelerdir. Uygulama alanına göre farklı kalınlık ve modellerde üretilebilir. Estetik bir görünüm oluşturmak için üst yüzeyler mineral taşlarla yapılabilir. Sıvı bitüm esaslı su yalıtım örtüleri, genellikle astar olarak uygulanan ve aynı zamanda uygulanan yüzeyde su yalıtımı sağlayan malzemelerdir. Bitüm doğası gereği iyi bir su yalıtım malzemesidir. Uygulaması kolay ve ekonomiktir. Bitüm esaslı sıvı membran ve bitüm esaslı rulo membran malzemeleri çatı yalıtımında kullanılan en bilinen, en ekonomik ve yüksek performanslı malzemelerdir.

Çatının su yalıtımını kusursuz bir şekilde tamamlamak için bitüm esaslı su yalıtım örtülerinin yanı sıra köşe sızıntıları için pah bantları, su birikmesini önleyecek drenaj sistemleri, üst tabakayı korumak için kaplama malzemeleri ve çeşitli çimento-çimento kullanmak gerekir. Betonu su geçirmez hale getirmek için esaslı su yalıtım malzemeleri.

Düz Bir Terasın Su Geçirmezliği Nasıl Yapılır?

Bize her gün ‘başımızın üstünde bir çatı’ olduğu için nimetlerimizi saymamız öğretildi. Ancak bu nimetler, akan bir çatı tarafından kolayca silinebilir. Uygun olmayan çatı su yalıtımı, ev sisteminde büyük ölçekli su sızıntısına yol açarak ömrünü kısaltabilir ve evinizin tüm duvarlarda sızıntı, küf, küf oluşmasına ve genel yapısını zayıflatmasına neden olabilir. Bir çatı düz olduğunda teras olur ve ona erişim için yapılmış bir giriş vardır. Bugün mümkün olan sonsuz mimari tasarımlarla, ev sahipleri arasında hala en popüler olan düz bir terastır. Düz bir teras, sadece yaklaşık 10 derecelik bir eğimle, eğimli olana kıyasla pratik olarak düzdür.

Düz çatılar geleneksel olarak sıcak ve kuru iklime sahip düşük yağışlı bölgelerde daha yaygın olmasına rağmen, güvenilir su yalıtım tekniklerinin ortaya çıkmasıyla bu tür düz çatılar yoğun yağış alan bölgelerde bile inşa edilir. Düz bir teras, insanların dinlenmek, rahatlamak ve dinlenmek için bir araya geldiği açık bir alan görevi görür. Egzoz ve havalandırma delikleri gibi ekipmanları barındırmak için daha fazla kare görüntü sağlar.

Ev sahipleri tarafından tercih edilen bir seçenek olsa da, düz bir terasa sahip olmanın çeşitli sorunları vardır. İşte çatı su yalıtımını zorunlu kılan en yaygın birkaç tanesi: Düz çatılar, eğimli çatılar kadar etkili bir şekilde drenaj yapmaz ve çatılarda su birikintisine ve birikmesine neden olur. Enkaz ve kir düz teraslarda birikme eğilimindedir ve bu da suyun toplanmasına ve drenajı tıkamasına neden olabilir.

Çatı veya terasınız, evinizin tartışmasız en temel ve en açıkta kalan kısmıdır. Sizi evinizin içinde güvende ve kuru tutan zorlu dış koşullardan koruyan bir kılıf görevi görür. Bunu akılda tutarak, düz bir terasın su yalıtımı için doğru yöntemi anlamak ve seçmek önemlidir. Tuğla yarasa koba yönteminde, suyun terastan akması için bir eğim oluşturmak için tuğla ve harç kullanılır. Bir başka geleneksel bitüm işleme yöntemi, çatı yüzeyinin üstünde ince bir tabaka olarak bitüm (asfalt) kullanır. Her iki çözüm de sürece daha fazla yardımcı olmak için karışımlara genel bir su geçirmezlik kimyasalı eklemeyi içerir. Bir tuğla yarasa coba varyasyonunda, Çin Mozaik karoları düz terasların su yalıtımı için de kullanılır. Bir terasın tüm bu su geçirmezlik yöntemleri yaygın olarak kullanılmasına rağmen, uzun vadede kararsız ve dayanıklı olmadıkları kanıtlanmıştır, sık sık kullanım gerektirir. Uzun vadede etkili olacak bir su yalıtım tekniği seçmek önemlidir. Çoğu insan çatı yalıtımı hakkında düşünmeye fazla zaman ayırmaz. Bununla birlikte, eviniz için en iyi yalıtım konusunda stratejik bir karar vermek, paradan tasarruf ederken aynı zamanda rahat kalmanıza yardımcı olabilir.  Yeni bir ev inşa ediyorsanız veya evinizin yalıtımını yükseltmek istiyorsanız, dikkate alınması gereken birden çok yalıtım türü vardır. Eviniz için en iyi yalıtım türü, bulunduğunuz yer, bütçeniz ve korumayı planladığınız mevcut yalıtım gibi faktörlere bağlı olacaktır.

Çatılar İçin En İyi Yalıtım Türleri

  • Sprey Köpük Yalıtımı

Sprey köpük yalıtımı ile, bir poliüretan veya lateks sprey, doğrudan çatı güvertesinin, arduvazların ve kiremitlerin alt tarafına eşit olarak uygulanır. Bu sadece yalıtım sağlamakla kalmaz, aynı zamanda çatlakları kapatır ve nemin eve girmesini engeller. Tam izolasyon için veya hedeflenen nem birikimine meyilli alanlarda kullanılabilir.

Fiberglas, selüloz veya geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılmış, gevşek dolgu veya üflemeli yalıtım, tavan arası veya gezinme alanı gibi geniş bir alanı doldurmak için iyi bir seçenektir. Ulaşılması zor bir alanı yalıtmayı mümkün kılan esnek bir tüp kullanılarak alana üflenebilir. Toplam yalıtım üzerinde iyi bir kontrole sahipsiniz, bu da ikliminiz için doğru miktarı elde etmenize yardımcı olabilir. Fiberglas izolasyon yanıcı değildir, ancak soğuk iklimler için çok uygun değildir. Selüloz yalıtımı yanıcıdır, ancak daha soğuk iklimler için daha iyi bir seçenektir ve fiberglastan daha dayanıklıdır.

İlgili Ürünler: Su Yalıtım Ürünleri

Copyright © Bars Kimya. Tüm Web Sitesi Hakları Saklıdır.

× Size nasıl yardımcı olabiliriz?