Bars Teknik Yapı Kimyasal

Dam İzolasyonu

Yalıtılmamış bir evde çatıdan ısının dörtte biri kaybedilir. Çatı katınızı, çatı katınızı veya düz çatınızı yalıtmak, ısı kaybını azaltmanın ve ısıtma faturalarınızı azaltmanın etkili bir yoludur. Doğru bir şekilde monte edilen çatı yalıtımı, 40 yıllık ömrü boyunca birçok kez kendini amorti etmelidir.

 

Çatı Yalıtımı Seçimi

 

Erişim kolaysa ve çatı kirişleriniz düzenliyse, rulo mineral yün yalıtımı kullanabilirsiniz. İlk kat, çatı katının zeminini oluşturan yatay kirişler olan kirişler arasına serilir, daha sonra kirişleri örtmek ve yalıtımı istenen derinliğe kadar yapmak için dik açılarla başka bir katman döşenir. 

 

Çatı Yalıtımına Neden İhtiyacımız Var?

 

Evlere ve ticari mülklere etkili bir yalıtım yerleştirmek, ısıtma gereksinimlerini %70’e kadar azaltabilir.1 Etkili bir şekilde yalıtılmamış olanlar çatıdan yaklaşık dörtte bir ısı kaybedebilir. Dışarı çıkan sıcak havanın yanı sıra, iyi durumda olmayan bir çatıdan soğuk havanın da girme olasılığı vardır. Sıcak iklimlerde, bir binayı serin tutmanın gerekli olduğu durumlarda bunun tersi olabilir. Yalıtım, binanın doğru sıcaklığını korumaya yardımcı olur, böylece sonuçlarla yaratıcı olabilirsiniz. Bir çatı katı alanını bir yaşam alanına veya ekstra bir yatak odasına dönüştürün ya da düz bir çatıyı hoş bir terasa veya yeşil çatıya dönüştürün. 

 

Her ev ve iş yeri farklıdır. Düz veya eğimli çatıların çeşitli boyutları ve boyutlarının yanı sıra dikkate alınması gereken bütçeler ve faturalar ile herkese uyan tek bir çözüm yoktur. Isıtma ve soğutma binaları, dünya çapında toplam enerji talebinin %35-60’ını oluşturmaktadır.2 Evlerin veya işletmelerin enerji faturalarını azaltarak yapacakları tasarruf, çatı yalıtımı maliyetlerini fazlasıyla karşılayabilir. Tasarruf edilebilecek para, enerji kullanımı ve karbon ayak izinin azaltılması açısından, çatı yalıtımı kurmak yatırıma değer.

 

Taş Yünü Özellikleri 

 

Özel olarak işlenmiş taş yünü, optimum yalıtım özelliklerine sahiptir. Sıcak hava evin içinde tutulabilir ve rahat sıcaklıkları korumak için soğuk hava dışarıda tutulabilir.

 

Gürültü Emici

 

Taş yününün akustik özellikleri, bir bina içinde sesi daha iyi tutabilir, tomurcuklanan rock yıldızları için daha iyi akustik sağlayabilir veya yüksek odaklı ofis çalışanları ve istekli öğrenciler için dışarıda tutabilir.

 

Sürdürülebilir

 

Taş yünü hem doğal hem de bol bir kaynaktır. Daha az alternatif malzeme kullanmayı seçerek, inşaat sektöründe hayati önem taşıyan sürdürülebilir uygulamayı sürdürüyoruz.

 

Çatı katını veya tavan arasını depolama için kullanmayı planlıyorsanız, kirişlerin üzerine tahta döşemek isteyeceksiniz. Ne yazık ki, bunu yapmadan önce sadece kirişler arasında yalıtım yaparsanız, yalıtım yeterince kalın olmayacaktır.

 

Yeterli yalıtım elde etmek için zemin seviyesini yükselterek yeni zemin seviyesinin altına yeterince mineral yün sığdırabilirsiniz. Bunu kirişlere ahşap çıtalar yerleştirerek yapabilir veya kirişlere uyan ve yeni zemini destekleyen amaca yönelik plastik ayaklar satın alabilirsiniz. Levhaların alt tarafında yoğuşmayı önlemek için yalıtım ile levhalar arasında havalandırmalı bir hava boşluğu bırakılması önemlidir.

 

Levhaları üste yerleştirirken mineral yünü ezmediğinizden emin olun, çünkü bu yalıtım değerini düşürür. Depolama için çatı veya çatı katı kullanmayı planlıyorsanız, kirişlerin üzerine tahta döşemek isteyeceksiniz. Ne yazık ki, bunu yapmadan önce sadece kirişler arasında yalıtım yaparsanız, yalıtım yeterince kalın olmayacaktır.

 

Yeterli yalıtım elde etmek için zemin seviyesini yükselterek yeni zemin seviyesinin altına yeterince mineral yün sığdırabilirsiniz. Bunu kirişlere ahşap çıtalar yerleştirerek yapabilir veya kirişlere uyan ve yeni zemini destekleyen amaca yönelik plastik ayaklar satın alabilirsiniz. Levhaların alt tarafında yoğuşmayı önlemek için yalıtım ile levhalar arasında havalandırmalı bir hava boşluğu bırakılması önemlidir. Levhaları üste yerleştirirken mineral yünü ezmediğinizden emin olun, çünkü bu yalıtım değerini düşürür.

 

Çatı alanı, standart çatı yalıtımından daha sıcak olacaktır, bu nedenle tankları ve boruları dondurmak için çok fazla endişelenmenize gerek kalmayacak. Ekstra derinlik yaratmak için yükseltmek zorunda kalmadan depolama için zemine binebilirsiniz.

 

Loftunuzu yaşam alanı olarak kullanmak istiyorsanız veya halihazırda yaşam alanı olarak kullanılıyorsa, ısıtılan bir oda ile ısıtılmayan bir alan arasındaki tüm duvar ve tavanların yalıtıldığından emin olmanız gerekir. Eğimli tavanlar, sıcak bir çatı ile aynı şekilde yalıtılabilir, ancak yalıtımın içinde bir alçıpan tabakası bulunur.

 

Dikey duvarlar da aynı şekilde yalıtılabilir. Düz tavanlar standart bir çatı katı gibi yalıtılabilir. Herhangi bir çatı penceresinin etrafındaki tüm duvar ve tavan alanlarını yalıttığınızdan ve pencere veya çatı pencereleri için yüksek performanslı cam kullandığınızdan emin olun.

 

Benzer İçerik: Ses Yalıtımı Nedir

Copyright © Bars Kimya. Tüm Web Sitesi Hakları Saklıdır.

× Size nasıl yardımcı olabiliriz?