Bars Teknik Yapı Kimyasal

Dış Cephe Isı Yalıtımı

Dış duvar yalıtımı, katı duvarlı evleri termal olarak daha verimli hale getirmenin bir yolunu sunar. Dış duvar yalıtımı, genellikle mevcut bir duvara sabitlenen bir yalıtım katmanı olarak tanımlanır. Bu katman, ya bir sıva katı ile ya da onu elemanlardan korumak için alternatif bir kaplama ile tamamlanacaktır. Bu yöntem, boşluklu duvar yalıtımı için bir seçeneğin olmadığı durumlarda, duvarları katı duvar özelliklerinde yalıtmak için genellikle gereklidir; ancak, bunun uygun hareket tarzı olduğu başka durumlar da vardır. Yalıtım eklemek, evinizin termal verimliliğini artırmak için zahmetsiz gibi görünse de, dış duvar yalıtımı da dahil olmak üzere hiçbir duvar yalıtımı biçimi, herhangi bir zorluk içermez – genellikle evinizin nemle nasıl başa çıktığına odaklanır.

 

Dış Duvar Yalıtımının Avantajları Nelerdir?

 

  • Isı kaybını ve enerji faturalarını azaltır
  • Daha az hava akımı ve artan konfor hissi sağlar.
  • Montaj yapılırken evi rahatsız etmez
  • Bu tip yalıtım, iç zemin alanını azaltmaz.
  • Sadece hava koşullarına karşı korumayı değil, aynı zamanda ses direncini de geliştirir.
  • Duvarın ömrünü uzatır
  • İç duvarlarda yoğuşmayı azaltır

 

Dış Duvar Yalıtımının Dezavantajları Nelerdir?

 

Evinizin görünümünü değiştirirseniz muhtemelen planlama izni gerektirebilir Koruma altındaki binalar veya koruma altındaki binalar için uygun olmayabilir.

 

Dış duvar yalıtımı kalındır, bu da pencere, saçak ve eşik çevresinde sorunlara neden olabilir. Boşluk duvarının yaygın olarak kullanılmasından önce, bina inşaatçısı genellikle ya her iki yüzeye nemin girmesini engelleyen geçirimsiz bir duvar inşa etme ya da nemin nüfuz etmesine (bir dereceye kadar) ve buharlaşmasına izin veren bir nefes alan duvar inşa etme seçeneğine sahipti.Sağlam bir tuğla duvar ilk olma eğiliminde olacak ve bir taş duvar ikinci olma eğiliminde olacaktır. Karşılaştırıldığında duvar, geçirimsiz bir duvardır, çünkü boşluğun nemin nüfuz etmesini önlemek için bir “bariyer” oluşturması amaçlanır; duvara giren herhangi bir yağmur suyu, boşluktaki hava hareketi ile buharlaştırılır. Birçok modern yalıtım malzemesi genellikle geçirgen değildir ve yağmur suyunun içeri girmesini önlemek için işlenecek veya kaplanacaktır. Bununla birlikte, insanlardan ve yaptıklarından duvarın iç yüzeyine nemin ulaşmasını engellemezler ve bu, nemli havayı duvarlara ulaşmadan önce çıkarmak için daha fazla ev havalandırması gerektiği anlamına gelebilir.

 

Çiy noktası, havanın nemin havadan su olarak yoğunlaşmasına neden olan bir sıcaklıkla karşılaştığı noktadır. Sıcaklık, dış ortam sıcaklığından iç sıcaklığa geçerken bir duvar boyunca değişecektir. İdeal olarak çiy noktası, nemin buharlaşabileceği duvarın dış yüzeyinde veya aynı şeyin olduğu havalandırmalı boşlukta (duvarda bir boşluk varsa) meydana gelir. Çoğu durumda, dış yüzeyin biraz içindedir. Bir duvara yalıtım eklemek, çiy noktasının oluştuğu yeri değiştirecektir. Dış yalıtımın etkisi duvarı ısıtmaktır ve bu da çiy noktasını dışarı, daha soğuk dış havaya doğru hareket ettirir, böylece iç yüzeyde nem gibi sorunlara yol açabilecek yoğuşma riskini azaltır. Ancak, yalıtım ile duvar arasında veya aslında yalıtımda çiy noktası oluşma tehlikesi vardır. Çoğu dış yalıtım sistemi, duvar ile yalıtım arasına bir buhar bariyeri ekleyerek bu zorluğun üstesinden gelir, ancak üreticiniz/tedarikçiniz ile kontrol etmeye değer.

 

Dış Cephe Yalıtımını Masif Taş Duvarlarla Kullanabilir miyim?

 

Masif taş duvarlar hiç “sağlam” olma eğilimindedir. Genellikle iki taş kaplama arasında molozla dolu bir “boşluk” bulunur. Doğal çiy noktası, bu “boşluk” ile herhangi bir nemin duvardan yere düşebileceği veya buharlaşabileceği dış yüzey arasında olacaktır. Dış yalıtımın bunun üzerinde büyük bir etkisi yoktur. Çiy noktası biraz daha dışa doğru hareket edecek ve duvara nüfuz eden herhangi bir iç nem, yine de duvar içinde ele alınabilir. Bununla birlikte, taş duvarlar nefes alan duvarlar olma eğilimindedir ve bu nefes alabilirliği korumak, duvarın tasarlandığı gibi çalışmaya devam etmesini sağlar. 

 

Tuğlaların kalitesi ve geçirgenliği çok değişkendir. Bir tuğlanın yüzeyinin pul pul döküldüğü yerde kabarma, oldukça yaygın bir manzaradır ve nemin tuğlaya nüfuz ettiği, donduğu ve dolayısıyla bu dökülmeye yol açtığı donma-çözülmenin bir göstergesidir. Taşta olduğu gibi, dış yalıtımın eklenmesi duvarın performansı üzerinde çok az etkiye sahip olacaktır (elbette termal performansı hariç). Bu durumda bir tuğla duvar nefes alan bir duvar değildir ve bu nedenle sert köpük yalıtımlardan herhangi biri uygun olacaktır. Taş duvarlarda olduğu gibi, yalıtım duvara mekanik olarak sabitlenebilir ve sıva, ahşap vb. ile kaplanabilir.

 

Benzer İçerik : Binalarda Isı Yalıtımı

Copyright © Bars Kimya. Tüm Web Sitesi Hakları Saklıdır.

× Size nasıl yardımcı olabiliriz?