Bars Teknik Yapı Kimyasal

Dış Cephe Rutubet Yalıtımı

Sürdürülebilir olmak için bir bina sadece verimli ve dayanıklı değil, aynı zamanda ekonomik olarak da uygulanabilir olmalıdır. Bundan yola çıkarak, yüksek termal performans ve uzun vadeli dayanıklılık sağlayan, ancak aynı zamanda malzeme kullanımını (atık dahil) azaltmak, sistemleri ve ayrıntıları basitleştirmek veya entegre etmek ve potansiyel olarak toplam inşaat maliyetlerini azaltmak için fırsatlar sunan yeni muhafaza tasarımı yöntemleri incelenmiştir. Muhafaza tasarımına ilişkin bir konsept, duvar düzeneğinin konstrüksiyonuna dış köpük yalıtım kılıfının kullanımını dahil etmektir.

Herhangi bir bina muhafaza sisteminde olduğu gibi, su, buhar ve enerji transferinin yönetimi için uygun detaylandırma gereklidir. Sert levha yalıtımı, çok gözenekli olmaktan neredeyse su geçirmezliğe kadar değişebilir. Bu özellikler bilinmeli ve dış bina kabuğu bunları sağlayacak şekilde tasarlanmalıdır. Bu kolay bir iş değildir ve önemli bir anlayış ve dikkatli bir tasarım gerektirir. Gözenekliden neredeyse su geçirmezliğe kadar değişebilen ve çeşitli koşullar altında buhar geciktirici olabilen iki veya daha fazla tahta malzeme katmanına sahip olabilecek bir dış bina kabuğu tasarlamak önemli bir risk taşır. Cephe rutubet yalıtımı yetersizlik faktörleri söz konusudur. 

Enerji kullanımı önemli olmakla birlikte, nem yönetimi olmayan bir yağmur perdesi bina kabuğu, sıkışan nemden dolayı artan malzeme hasarı riskine sahiptir. Ayrıca nem alma ihtiyacı ve ıslak yalıtımın “R” değerinin düşmesi nedeniyle enerji girdileri artabilir. Son olarak, sıkışan nem, mikrobiyal büyümeyi (küf vb.) teşvik eden koşulları yaratarak bina sakinleri için sağlık risklerini artırabilir. EIFS endüstrisinin bu boşluk için kabul edilen standardı 1/16” ila 1/8” arasındadır. MTI ve inşaat endüstrisindeki diğerleri, drenajı kolaylaştırmak için boşluğun minimum 1/8” olması gerektiğine inanmaktadır çünkü 1/8”den daha az bir boşluk kılcal hareketi teşvik edebilir.

Drenaj düzleminin derinliğini belirlerken, etkin nem yönetimi, enerji tasarrufu, insan sağlığı ve refahı, estetik ve malzeme koruma arasında bir denge kurulmalıdır. Sert bir levha yalıtım kalınlığının, çeşitli kaplama türleri (sıva, yapıştırılmış ince taş ve ince tuğla, vb.) için sabitleme desenleri ve diğer yapısal gereksinimler üzerindeki etkisinin de tasarımcılar, inşaatçılar ve bina sahipleri tarafından dikkate alınması gerekir. Sert bir levha yalıtımı kalınlığı eklemek, bu kaplamaların ağırlığını yapısal duvar üyelerinden uzaklaştırır. Bu değişikliği telafi etmek için daha uzun, daha güçlü bağlantı vidaları ve yapısal uzatma cihazları (metal Z-kirli) gerekecektir. Bu konuyu karmaşıklaştırabilecek ve ele alınması gereken diğer bir faktör, sert levha yalıtımının bu sistemlere hareket stresleri ekleyebilecek kendi dinamiklerine sahip olabileceğidir. 

Sert levha yalıtımının dış bina kabuğundaki kaba açıklıklar ve WRB üzerine katmanlandığında ve dış bina kabuğunun dış kılıfı ile pencere, kapı, panjur vb. kurulum prosedürleri üzerindeki etkisi hala bilinmeyen bir şeydir. Bir sistemin bir parçasının sistemin diğer üyeleri üzerinde dramatik bir etkisi olabileceği fikri yeni bir düşünce tarzı değildir. Binalar, doğası gereği, mimarlar, belirleyiciler, mal sahipleri, müteahhitler ve taşeronlardan oluşan bir ekip tarafından tasarlanan, seçilen ve inşa edilen ilgili bileşenlerden oluşan bir sistemdir.

Bu karmaşık süreç, her bileşenin diğerlerini nasıl etkilediğinin dikkatli bir şekilde değerlendirilmesini yansıtan ve bu bilgilerin ilgili tüm taraflara iletilmesi ve paylaşılması gerektiğini yansıtan entegre bir bina yaklaşımı gerektirir. Bütünsel yapı, bir düğme terimi değil, ilgili herkese fayda sağlayan bir hedef olmalıdır. Bir dış bina kabuğunun tüm bileşenleri birbirini ve genel sürdürülebilirlik hedefini destekler. Bilgili tasarımcı, inşaatçı ve bina sahibi, gerekli değişiklikleri uygulamaya ve bunlardan yararlanmaya daha hazırlıklıdır. 

Duvarlara gömülü sensörler sıcaklık, ahşap nem içeriği, bağıl nem ve ısı akışını kaydederek duvar tasarımlarının performansının yan yana karşılaştırmasını sağlar. Aşağıda yıllar boyunca yapılan çalışmalardan bazıları verilmiştir. Evleri güçlendirmeye yönelik baskıyla birlikte, dış yalıtımın duvarların nem davranışını nasıl değiştirdiğini anlamak önemlidir. Birçok Alaskalı, enerji maliyetlerini düşürmek için evin dışına sert köpük ekler.

Bu, duvardan kaybedilen ısıyı azaltır, ancak köpük duvarın dışında ikinci bir buhar bariyeri görevi gördüğü için potansiyel bir nem sorunu da yaratır. Çoğu evin duvarın iç tarafında sızdıran bir buhar bariyeri olduğundan, bu çift buhar bariyeri durumu duvarlarda nemi hapsedebilir ve potansiyel olarak küf ve çürümeye yol açabilir.

Benzer İçerik: Çimentolu Su Yalıtımı

Copyright © Bars Kimya. Tüm Web Sitesi Hakları Saklıdır.

× Size nasıl yardımcı olabiliriz?