Bars Teknik Yapı Kimyasal

Duvar Ses Yalıtım Malzemeleri

Sesi azaltmayı veya orta menzilli ses iletimlerini emmeyi vaat eden ses geçirmez boya, duvardaki solmuş noktaları veya çivi deliklerini kapatabilir, ancak hepsi bu kadar. Bir inçin yalnızca 30 binde biri kalınlığında olan bu boya, gelen  ses spektrumunun alt ve üst uçlarındaki gürültüyü azaltmayacağından, çoğu ses yalıtımı amacı için yetersiz hale gelir. Ağır ses geçirmez boya gibi, çoğu ses geçirmez duvar kağıdı incedir ve gürültüyü etkili bir şekilde azaltma vaadini yerine getirmez. Birçok ses geçirmez duvar kağıdı ürünü, minimum bir köpük tabakası veya diğer gürültü önleyici ürünlerle desteklenen normal duvar kağıdıdır. Yüksek ve düşük frekanslı ses dalgalarını kontrol etmez ve bir odayı yeterince ses geçirmez hale getirmez. Köpük kauçuk, yoga matınızı veya mouse pad’inizi yapmak için kullanılan malzemenin köpük kauçuk türü ses geçirmez duvarlara sahip değildir. Yalnızca köpük, kauçuk ve diğer ses emme bileşenlerini içeren özel gürültü azaltıcı malzemeler, ses dalgalarını etkin bir şekilde kontrol etmek için gereken duvar ses yalıtımı uygulamalarını size sağlayacaktır.

 

Duvar Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır?

 

Kütle ve yoğunluk ile hareket, ses veya müzik gibi hava boşluğundan yayılan seslerde daha etkili olduğunu ve genellikle daha güçlü güç, basınç ve dolayısıyla titreşim ile ilişkilendirilen ayak düşmesi gibi darbe gürültülerinde o kadar etkili olmadığını kanıtlar. Ses dalgaları kütleye ve yoğun malzemelere çarptığında titreşim meydana gelir ve bu sırada enerjiyi malzemenin kendi katılığı sayesinde bir taraftan diğer tarafa iletir. Bu, tüm yapısal senaryolarda ortak bir sorun olan yan iletim gürültüsü ilkesidir. İçine giren akustik enerjinin emilmesini veya emilmesini sağlayan taş yünü Boşluk Yalıtımı gibi açık hücreli dokuma malzeme türleridir. Bunlar artan bir etki için farklı kalınlıklarda ve yoğunluklarda mevcuttur ve genellikle malzeme derinliğinin tolere edilebileceği açık boşluklara kurulur. Bu tür soğurucu malzemeler sadece soğurma sağlamakla kalmaz, aynı zamanda bir boşluğu doldurarak boşluk bırakıldığında yaratılabilecek ek rezonans, yankılanma veya ses dalgalarının amplifikasyon potansiyelini de önleyebileceklerini bilmek önemlidir.

 

Ayrışma

 

Ayrıştırma ilkesi, örneğin bir duvar gibi alt katman veya yapı ile kaplama malzemeleri arasındaki doğrudan mekanik bağlantı alanını azaltmaktır. Bu süreç, yapıların kendi bağlanabilirliği veya katılığı boyunca bir taraftan diğerine geçen ses titreşimlerini veya yan iletimlerini kesintiye uğratmanın bir yoludur. Bu, yaygın olarak “oda içinde oda” veya “hücre içinde hücre” olarak adlandırılan şey gibi bir iç yapının tamamen ayrılmasıyla olabilir veya basitçe karşı çıta veya esnek kanallarla bir ayrıştırma olabilir. Dekuplaj en iyi binanın inşaat aşamasında yapılır. Ses dalgaları zarla temas ettiğinde, malzemelerin moleküllerini titreştirir ve bu da akıllıca bir iz ısı enerjisine dönüştürülen sürtünme yaratır. Böylece malzeme, daha sorunlu bir akustik enerjiyi daha az sorunlu bir ısı enerjisine dönüştürerek çalışır; bu, yan iletimleri azaltmak için malzeme üzerinden basitçe yanlara aktarılır. Sesi izole etmek için herhangi bir ciddi veya gelişmiş stratejide, diğer ilkelerle birlikte çalışmak için bu mutlak bir zorunluluktur. Yalnızca 3 mm kalınlığında, malzemenin derinliği büyük şemada pek fark edilmez, ancak akustik performansı yükseltmenin faydaları çok büyüktür. Malzeme optimum bir kütle ve esneklik dengesine sahiptir, ancak akustik performans için yalnızca kütlesine güvenmekle kalmaz, bu da onu benzersiz ve bağımsız bir ses geçirmez malzeme yapar.

 

Kısıtlı Katman Sönümlemesi

 

Kısıtlı tabaka sönümlemesi, yapının doğal rezonans frekanslarını azaltmak için belirli oranlarda belirli malzemeler kullanma ilkesidir, böylece yapının bir tarafından diğerine ortaya çıkan yan iletimleri azaltır. Sönümleme bileşikleri, örneğin alçıpan veya alçıpan gibi iki sert panel arasına uygulandığında etkilidir. Sonuç olarak, ses çarptığında paneller arasındaki kesme kuvvetleri sönümleme tabakasında sürtünme yaratır ve ses ısıya dönüştükçe kesilir, özünde termal dönüşüm meydana gelir.

 

Bu çözüm, düşük frekanslı sesler için idealdir. Yukarıda özetlenen bu temel ses yalıtımı malzemeleri ve ilkeleri birbirinden bağımsız olarak çalışır, ancak birbirini tamamlayabilir. Çoğu zaman, bu ilkelerin iki, üç, dört veya daha fazlasını kullanarak farklı yöntemleri birleştirmek en iyi sonuçları sunar.

 

Ses Yalıtım Malzemesi Çeşitleri

 

Çeşitli uygulamalar için aralarından seçim yapabileceğiniz kapsamlı bir ses yalıtımı malzemeleri listesi bulunmaktadır. Bu malzemelerin her biri farklı en iyi kullanım senaryolarına sahiptir ve yukarıda ana hatlarıyla belirtilen bir veya daha fazla ses geçirmezlik ilkesi aracılığıyla çalışırlar. Ses yalıtımı  ses kirliliğini önleyen bir uygulamadır. Hava boşluğu ile sesi engeller.

 

Benzer İçerik : Dış Cephe Isı Yalıtımı

Copyright © Bars Kimya. Tüm Web Sitesi Hakları Saklıdır.

× Size nasıl yardımcı olabiliriz?