Bars Teknik Yapı Kimyasal

Isı Yalıtım Boyası

Isı yalıtım kaplamaları, borular, boru hatları, tanklar, fırınlar, işleme kapları, ısı eşanjörleri ve daha fazlası gibi ekipmanlar üzerinde çok çeşitli elastomerik reçine esaslı ısı yalıtımlı boya uygulamaları için en iyi seçimdir. Endüstriyel isonem thermal paint , tek bir ürünle hem yalıtım hem de korozyonu önleyerek yalıtım altı korozyonu (CUI) çözer. Termal boya kaplamalarımız, uygulanması kolay, çok amaçlı sprey veya boya uygulanmış ürünlerdir. Basitçe enerji tasarrufu yapın, kurumsal enerji tasarrufu hedeflerini karşılayın. Hızlı enerji azaltma sonuçları için hızlı sertleşme, ekipman ve binalar için enerji verimliliği sağlar. Enerji gereksinimlerini azaltarak birim başına üretim maliyetlerini azaltabilirsiniz. Isı yalıtım kaplamaları, kuruluşların enerji verimliliğini artırmasına yardımcı olur. Bunlar, eski, patentsiz seramik yalıtım ürünlerinin ötesinde yeni nesil performans sağlayan nano mühendislik ürünü patentli son teknoloji termal boya kaplamalarıdır. Ek olarak binalara ısıtma ve soğutma enerjisi masraflarında uygulama katına uygulanabilen , ürünlerimiz çevre dostudur ve zararlı biyositler ve diğer sert kimyasallar olmadan küflenmeye karşı dayanıklı ve yoğuşma önleyici özellikler sağlar, bu da sürdürülebilirlik odaklı şirketler için önemli bir artıdır.  

 

Termal kaplama bina yalıtımı mı arıyorsunuz? Termal boya yalıtım teknolojisi, boya veya kaplama kuruduktan sonra ısıyı yansıtan bir termal bariyer oluşturur. Bu nedenle, sıcak iklimlerdeki özellikler, dış duvarlar ve çatılar kaplandığında klima faturalarında enerji ve para tasarrufu sağlar, çünkü bu yüzeylerden binalara daha az güneş ısısı geçer. Isı kaybı azaltıldığı için, iç duvarlar ve tavanlar bizim termal ve yalıtkan boya ürünlerimizle boyandığında enerji tasarrufu sağlar ve ısıtma faturalarında tasarruf sağlar. Termal boyalarımızın bir diğer önemli özelliği de ürünlerin içerisinde bulunan özel reçineler sayesinde yoğuşma problemlerini önemli ölçüde azaltmak veya tamamen ortadan kaldırmaktır. Ürün yelpazemiz çatılar için termal boyalar, iç duvarlar ve dış yüzeyler, tavanlar, metal ve daha fazlası için yalıtım ve elastomerik reçine esaslı ısı yansıtıcı boyaları içerir. Boyalarda yeni nesil termal teknolojiyi keşfetmek için ürün yelpazemize bugün göz atın veya belirli çevresel koşullara ve gereksinimlere bağlıdır.

 

Termal ve yalıtım boyaları yelpazemiz, yapı yüzeylerinde gelişmiş yalıtım ve termal verimlilik sağlar. Güvenlidirler, kullanımı kolaydır ve en yüksek standartlarda üretilirler. Kapsamlı araştırma ve geliştirme ve en son mikro teknolojinin bir kombinasyonu, iç ve dış kullanımlar için enerji tasarrufu sağlayan ve koruyucu, dekoratif ve işlevsel boyalar ve kaplamalar geliştirmeye yardımcı olur. Sunduğumuz tüm termal boyalar, çeşitli uygulamalar için dünyanın önde gelen laboratuvarlarında ve devlet kurumlarında test edilmiş orijinal formülasyonlara göre üretilmiştir.  Yalıtım boyası, ısıyı bir alanda tutmak veya bitişik bir odaya aktarılmasını kısıtlamak anlamına gelebilir. Termal boya da kullanıcının soğuk iklimlerde bir alanı iç uygulama yoluyla ısıyı içeri alarak sıcak tutması veya alternatif olarak daha sıcak iklimlerde dış uygulama yoluyla ısıyı yansıtarak bir alanı serin tutması gereken bir terim olabilir. Son yıllarda ortaya çıkan bir bulgu olarak, buhardan ve “sıkışmış” ve birikmiş nemden kaynaklanan yoğuşma oluşumunu önlemek için bu ürünlerin veri sayfası talimatlarına göre uygulanması gerekir.

 

Bir fabrika veya depodaki entegre ünitelerden ısı transferini önlemek veya bakım veya ünite yükseltme çalışması yapılan bir alanda ısı tutmayı iyileştirmek için ekonomik boyalar arıyorsanız, termal boya ihtiyaçlarınız için harika bir geçici veya uzun vadeli çözüm olabilir. . Seçenekleriniz arasında termal boya katkı maddeleri içeren boyalar ve kaplamalar veya diğer boyalara, kaplamalara ve emülsiyonlara eklenecek boya katkı maddeleri bulunmaktadır.

 

Isı Yalıtım Boyası Nedir?

 

Termal boya, yüzey yalıtımını iyileştiren boya katkı maddeleri sayesinde bir odadaki ısının geri çekilmesini iyileştirebilir. Ayrıca, aşırı ısıyı bir dış yüzeyden veya alt tabakadan uzağa yansıtarak, iç mekan koşullarını daha serin tutarak ısıyı yansıtan boyalar gibi çalışır. Endüstriyel ve üretim tesisi durumunda, ısı yalıtım boyaları, bir odadan ikinci bir iklim kontrollü alana ısı transferini önleyerek üçüncü bir şekilde çalışır. Isı kazancı, bir işleme veya buhar odasından gelen ısının yoğun personelin bulunduğu bir alana aktarıldığı bir işyerinin bazı alanları için önemli bir sorun olabilir.

 

Yalıtım boyası, bir odadan bir yüzey veya alt tabaka yoluyla ısı transferini yavaşlatan ince bir tabaka kaplama olarak uygulanır. Termal boya ile kaplanmış/dekore edilmiş alanlarda ısı tutulur ve dolayısıyla enerji faturaları düşer. Duvarlarda ve tavanlarda yalıtım boyası kullanmak, bir odanın ısınması için daha hızlı sürelere ve kazanların ve radyatörlerin sürekli açık kalmasına daha az güvenilmesine neden olabilir. Rawlins Paints’te bulunan çeşitli ısı yansıtıcı ve ısı yalıtımlı kaplamalardan birini uygulayarak sizin ve şirketinizin karbon ayak izini azaltın.

 

Isı Yalıtım Boyası Nasıl Çalışır?

 

Isı yalıtım boyası, bir yüzeyden veya alt tabakadan ısı geçişine direnç sağlayarak çalışır – sıcaklığın bir odadan çıkmasını engeller. Yalıtım ürünlerinin geleneksel örnekleri, yüzeyler ve alt tabakalar boyunca ısı, ses veya ışığın hareketini azaltarak çalışır. Örneğin ses yalıtımı, akustiğin sönümlenmesi ve dış gürültü kirliliğine neden olması için yüzey alanlarından sarkan veya bunlara eklenen kalın, dolgulu ürünlerden oluşacaktır. Bitişik odalar sıkı sıcaklık ve iklim kontrolü gerektiriyorsa, ses gibi ısı kirliliği de bir sorun olabilir. Örneğin, soğuk hava depolarının etrafındaki ofisler, mutfaklar ve paketleme alanlarının, ısı transferinin depodaki sıcaklığı yükseltmesini ve potansiyel olarak stoğu mahvetmesini veya bozulmasını önlemesi gerekir. İç duvarlar için ısı yansıtıcı boya, iç duvarları ve tavanları termal bariyerlere dönüştürerek ısıyı bir odaya geri yansıtabilir. Yalıtım boyaları, ürüne bağlı olarak iç ve dış yüzeylerde, ayrıca su depolarında, sıcak ve soğuk su borularında ve daha fazlasında kullanılabilir.

 

Isı Yalıtım Boyası Nedir?

 

Dahili olarak kurulan geleneksel yalıtım, 25 mm PIR levha veya 50 mm yün içerme eğilimindedir; bina yönetmelikleri sıkılaştırılmış olsa da, bazen daha kalın bir iç yalıtım katmanı bulabilirsiniz. Bu kalın iç yalıtım katmanının sonucu, duvarları ortaya çıkardığı ve evde mevcut alanı azalttığı için odaların kapladığı alanı azaltır. Yalıtım boyası kesinlikle bu kalınlığa yakın değil, ancak birçok şirket ürünlerinin hala müşterilerin ısıtma faturalarında %25 tasarruf sağladığını iddia ediyor. Boya sadece yaklaşık bir milimetre kalınlığa uygulandığından, bunlar gerçekten inanılmaz sonuçlardır – ama bunlar doğru mu?

 

Yalıtım Boyası Konusunda Bağımsız Çalışmalar Var Mı?

 

Isı yalıtım boyası için ürün sayfalarında bağımsız çalışmalar eksik olma eğilimindedir. Bunun yerine, Bayan Smith’in “Ne harika bir ürün, şimdi çok sıcağım” dediğini görebilirsiniz. “Bilimsel çalışmalar gösteriyor” aynı zamanda yalıtım boyası piyasası tarafından kullanılan bir ifadedir. Tanınmış bir sürdürülebilirlik uzmanı olan Alex Wilson’a, yalıtkan boyaların evlerde tasarruf sağladığı iddiaları sorulduğunda, “fizik yasalarına aykırı iddialarda bulunuyorlar” dedi. Isı yalıtım boyasının geleneksel yalıtım tekniklerinden farklı bir şekilde çalıştığı ve ısının odadan çıkmasını engellediği iddia ediliyor. Bu aslında sorunu çözmenin aksine bir yoğunlaşma birikmesine neden olur.

 

Geleneksel Isı Yalıtımı Nasıl Çalışır?

 

Geleneksel yalıtım, ısının yalıtımın bir tarafından diğerine hareketini yavaşlatarak çalışır. Tahmin edebileceğiniz gibi, yalıtım malzemesi ne kadar kalınsa, ısının onun üzerindeki hareketi o kadar yavaş olur. Hepsi ısı iletkenlik ölçümlerinde ve U-Değerlerinde çalışılmıştır. Bu, kazanınızın çok fazla çalışması gerekmediği anlamına gelir çünkü kaybedilen ısının yerini alması gerekmez. Tüm malzemelerin bir termal iletkenlik değeri olduğu için yalıtımı ölçmek çok kolaydır – bu, temel olarak size ısının nesneden ne kadar hızlı aktarıldığını gösterir. Masif tuğlalı ve yalıtımlı bütün bir duvar daha sonra bir U-Değerine sahip olacaktır – bu, termal iletkenlik ve kalınlık alınarak yapılır. Konvansiyonel yalıtım tekniklerinde maliyet ve ısı tasarrufunun ölçülmesi kolayken, ısı yalıtım boyası ile bu mümkün değildir. Sadece boyayı kullanarak duvarı bina yönetmeliklerine yakın bir yere indirmek için yaklaşık 200 mm’lik bir katmana sahip olmanız gerekir. Bu, iç katı duvar yalıtımının 4/8 katıdır.

 

Yalıtım Boyasına Daha İyi Alternatifler Nelerdir?

 

Boyut, şekil ve etkinlik açısından farklılık gösterseler de daha iyi alternatifler mevcuttur. İlk olarak, evinizde herhangi bir alan kaybetmek istemiyorsanız ancak mülkünüz soğuksa, o zaman dışarıdan yalıtım eklemeye bakmalısınız. Buna dış katı duvar yalıtımı denir. Harici olarak monte edildiğinden daha kalın bir yalıtım elde edebilirsiniz, bu da daha fazla tasarruf ve daha hızlı geri ödeme anlamına gelir – daha sıcak bir evden bahsetmiyorum bile. Ancak bu oldukça pahalıdır ve mülkünüzün görünümünü değiştirebilir.

 

Eko Boya Nedir?

 

İçten sağlam duvar yalıtımını seçerseniz, dışarıdan yapacağınızın yalnızca yarısı kadar bir kalınlıkta döşersiniz. Bu yalıtım yine de size para kazandıracak ve konforu artıracak olsa da, maliyetler karşılaştırılabilir olduğundan geri ödeme biraz daha fazla olacaktır. Daha ince bir çözüm için ısı kaybını yavaşlatmak için tasarlanmış 4 mm’lik bir duvar kağıdı sunar. Bu, tabii ki, dahili veya harici katı duvar yalıtımı ile aynı etkiye sahip olmayacaktır ancak duvarınızın U-Değerini 2,1’den 1,79W/mtr2K’ya düşürdüğü kanıtlanmıştır. Isı kaybını azaltmanın kanıtlanmış yöntemleri vardır ve bunların hepsi bilim tarafından desteklenmektedir. Evinizi yalıtmak istiyorsanız, paranızı kanıtlanmış bir teknolojiye yatırmanız daha iyi olabilir! Burada taş ocağı atıklarından (taş çamurları) başlayarak mekanik özelliklere sahip  yüksek malzemelerin üretilmesine olanak sağlayan yeni bir teknoloji sunuyoruz. Bu süreçte çamur alkali bir çözelti ile karıştırılır ve karışım plastik kalıba dökülerek 80°C’de 24-48 saat kürlenir. Elde edilen numunelerin fiziksel ve mekanik verilerinden, özellikle yalıtkan eleman olarak kullanılacak hücre blokları ve paneller olmak üzere yapı elemanları için uygulama öngörülmüştür.

 

Benzer İçerik: Isı Yalıtım Nedir?

Copyright © Bars Kimya. Tüm Web Sitesi Hakları Saklıdır.

× Size nasıl yardımcı olabiliriz?