Bars Teknik Yapı Kimyasal

İzolasyon Nedir?

Bu standarda yönelik kılavuzda belirtilen seviyeler, engellerdir ve bunlar aşağıdaki nedenlerle gereklidir: özellikle düşük karbonlu ekipman (LCE) kullanımının karbondioksit emisyonlarını azaltabildiği ancak enerji tüketimini azaltamadığı yeni meskenlerde enerji talebini azaltmaya yardımcı olmak ve özellikle gelecekte yükseltilmesi zor veya maliyetli olacak yapı elemanlarında, inşaat işlerine iyi düzeyde bir kumaş yalıtımının dahil edilmesini sağlamak. Endüstriyel Yapı Levhası buhar bariyeri tabakası üzerine yerleştirilir. Metal giydirme ile uygulama tamamlanır. Dikiş yerlerinde 10 cm eklenir ve yüzeye yapıştırılır. Buhar kesici tabakanın üzerine Endüstriyel Yapı Levhası yerleştirilir. Metal giydirme ile uygulama tamamlanır.

 

Metal parçaların birbirine temas ettiği yerlerde ses ve ısı köprülerinin oluşmasını engellemek için çıtaların önüne akustik bant uygulanması tavsiye edilir. Uygun yalıtım ile binalarımız, bizi rahat ettirecek daha küçük ve daha ucuz ısıtma ve soğutma cihazlarına ihtiyaç duyar. Evinizde yıl boyunca konfor, mevsim ne olursa olsun iyi bir iç sıcaklığın korunmasına bağlıdır. Bu konfor, tüm yüzeyler için çok yüksek dirençli bir ısı yalıtımı ve iyi bir hava geçirmezlik yapısı ile sağlanır. Ayrıca termal konfor, kümes içi sıcaklığın homojenliğine bağlıdır. Gerçekten de duvarlar ve hava sıcaklığı arasındaki fark rahatsızlık yaratabilir. 

 

Su Yalıtımı

 

Su yalıtımı, hidrostatik basınç ve kılcallık gibi dış kuvvetler altında bir yüzeyi suya dayanıklı hale getiren ve sıvıların istenmeyen yüzeylere nüfuz etmesini engelleyen koruyucu bir önlemdir. Su Yalıtım Malzemeleri Nelerdir? Su yalıtım malzemeleri nelerdir sorusuna piyasada bulunan birçok farklı ürün ile cevap vermek mümkündür. Bu ürünlerin her birinin farklı kullanım alanları bulunmaktadır. Bu yöntem genellikle tuvalet ve banyo gibi bina içlerinde yer alan ve su ile teması fazla olan alanlarda kullanılmaktadır.Yalıtım sağlayarak çimento esaslı su yalıtım malzemelerine güzel bir örnektir. Su yalıtımı uygulayan işçi sıklıkla tercih edilen bir diğer su yalıtım yöntemi ise sıvı su yalıtım malzemeleridir.Sıvı bitüm kaplama, bitüm kauçuk esaslı malzemeler kullanılarak yapılır ve tüm yatay ve dikey yüzeylerde kullanılır. Temel, kiler, bodrum gibi alanların dıştan yalıtımında, ev içindeki banyo, mutfak, tuvalet gibi kapalı alanların yalıtımında tercih edilir. Teras ve eğimli çatılar gibi ıslak hacimlerde, balkonlarda, çiçek tarhlarında, bahçe teraslarında, istinat ve bodrum duvarlarında, arıtma tesislerinde, su depolarında, göletlerde, yüzme ve süs havuzlarında, mutfak, banyo, wc’lerde kaplama altında kullanılır. Bitki köklerine dayanıklı üretimi sayesinde bahçe, teras gibi toprakla temas eden alanlarda da kullanılmaktadır. Su yalıtımı, inşaatın temel gerekliliklerinden biridir. Bir bina veya yapı, yapısal bütünlüğü korumak için membranlar ve kaplamalar kullanılarak su geçirmezdir. Bununla birlikte, birçok hane ve ticari bina, yetersiz su yalıtımı ve uygulamadan kaynaklanabilecek hasarları ve sorunları yıllık olarak bildirmektedir.

 

Ses Yalıtımı

 

Ses yalıtımı  uçaklar, trafik gibi hava kaynaklı sesler, ayak sesleri veya titreşimli cihazlar gibi darbe seslerine karşı kullanılır. Ses yalıtımı ayrıca ev içinde daha iyi sıcaklık düzenlemesi için bir düzeyde termal performans sağlayacaktır. Evinize ses ve ısı yalıtımı yaptırmayı düşünüyorsanız ısı yalıtımının birincil amacı, evinizi yazın daha serin, kışın daha sıcak tutmak için ısı transferini azaltmaktır. Isı yalıtımı, suni ısıtma ve soğutmaya olan bağımlılığınızı azaltabilir ve bu nedenle elektrik faturasından tasarruf etmenizi sağlayabilir. Yalıtım ürünlerinin iyi direnç gösterdiğini belirlemek için ürünün R-Değerini kontrol edebilirsiniz. Daha kalın ve daha yoğun olan akustik yalıtım keçeleri, huzurlu ve özel bir ev yaratmanıza yardımcı olacaktır. Ses yalıtım keçeleri ayrıca geleneksel ısı yalıtımı ile aynı termal faydaları sağlar. Bu, tek bir ürünle termal düzenleme ve ses düzenlemesi elde edeceğiniz anlamına gelir. Herhangi bir yalıtım ürününün R-Değeri, ısı transferini azaltmada ne kadar etkili olduğunu size söyleyecektir. R-Değeri ne kadar yüksek olursa, elektrikte o kadar fazla potansiyel tasarruf bekleyebilirsiniz. Akustik yalıtım keçeleri, evinizi ses geçirmez hale getirmenin en etkili yollarından biridir. En yaygın olarak cam yünü veya polyesterden yapılırlar. Cam yünü geri dönüştürülmüş cam malzemelerden, polyester ise geri dönüştürülmüş plastik malzemelerden yapılır. Polyester daha pahalı olma eğilimindedir ve geleneksel cam yünü ürünlerle ilişkilendirilen kaşıntı faktörlerinin hiçbirine sahip değildir. Birçok modern cam yünü ürünü, tasarımlarında gelişmiştir ve bu günlerde kullanımı çok daha keyifli hale getirmiştir.

 

Benzer İçerik : Su Yalıtımı Nasıl Yapılır

Copyright © Bars Kimya. Tüm Web Sitesi Hakları Saklıdır.

× Size nasıl yardımcı olabiliriz?