Bars Teknik Yapı Kimyasal

Nem Yalıtımı Nedir?

Nemi kontrol etmek, evinizi daha enerji verimli, ısıtma ve soğutma için daha az maliyetli, daha konforlu hale getirebilir ve küf oluşumunu önleyebilir. Evinizdeki nemi uygun şekilde kontrol etmek, hava sızdırmazlığı ve yalıtım çabalarınızın etkinliğini artıracak ve bu çabalar da nemi kontrol etmeye yardımcı olacaktır. Evinizdeki nemi kontrol etmek için en iyi stratejiler, ikliminize ve evinizin nasıl inşa edildiğine bağlıdır. Uygun havalandırma, nemi kontrol etme çabalarınızın bir parçası olmalıdır. Bir nem kontrol stratejisine karar vermeden önce, nemin veya su buharının bir evin içinde ve dışında çeşitli şekillerde hareket ettiğini anlamanıza yardımcı olur:

 

  • Hava hareketi ile
  • Malzemeler aracılığıyla difüzyon yoluyla
  • Isı transferi ile
  • Ev içerisinde nem oluşturma (yemek pişirme, duş alma vb.)

 

Bunlardan hava hareketi, bina boşluklarındaki tüm su buharı hareketinin %98’inden fazlasını oluşturur. Hava doğal olarak mevcut en kolay yolla yüksek basınçlı alanlardan daha düşük basınçlı alanlara doğru hareket eder – genellikle bina kabuğundaki mevcut herhangi bir delik veya çatlaktan. Hava akımları ile nem transferi hızlı bir şekilde gerçekleşir ve kümes içine ve dışına hava hareketi için istenmeyen yolları dikkatlice ve kalıcı olarak havayla yalıtmak nemi kontrol etmenin çok etkili bir yoludur. Diğer iki itici güç – malzemeler yoluyla difüzyon ve ısı transferi – çok daha yavaş süreçlerdir. En yaygın yapı malzemeleri, hiçbir zaman tamamen durdurmasalar da, nem difüzyonunu büyük ölçüde yavaşlatır. Yalıtım ayrıca ısı transferini veya akışını azaltmaya yardımcı olur.

 

Fizik yasaları, nemli havanın çeşitli sıcaklık koşullarında nasıl tepki verdiğini yönetir. Su buharının yoğunlaşmaya başladığı sıcaklık ve nem konsantrasyonuna “çiy noktası” denir. Bağıl nem (RH), havanın aynı sıcaklıkta tutabileceği maksimum nem miktarına kıyasla bir miktar havanın içerdiği nem miktarını ifade eder. Havanın su buharını tutma yeteneği ısındıkça artar, soğudukça azalır. Hava çiy noktasına ulaştığında, havanın artık tutamayacağı nem, karşılaştığı ilk soğuk yüzeyde yoğuşur. Bu yüzey bir dış duvar boşluğu içindeyse, sonuç ıslak yalıtım ve çerçevelemedir.

 

Hava hareketine ek olarak, sıcaklık ve nem içeriğini de kontrol edebilirsiniz. Yalıtım, ısı transferini veya akışını azaltır, bu nedenle bina kabuğu boşluğu boyunca sıcaklığın etkisini de yumuşatır. Tavan araları gibi kasıtlı olarak havalandırılan alanlar dışında, yalıtım ve buhar difüzyon geciktiriciler, bir evin tavanlarında, duvarlarında ve zeminlerinde yoğuşma olasılığını azaltmak için birlikte çalışır. Nem, çatı katlarında, çeşitli temellerde ve duvarlarda sorunlara neden olabilir ve bu sorunların çözümleri iklime göre değişir. 

 

Temel Nem Kontrolü

 

İster bodrum katınız, ister döşemeli zemininiz olsun, bina bileşenlerinin zemin seviyesinin altında olduğu her yerde nem sorunları potansiyeli mevcuttur. Bodrumunuzda enerji açısından verimli ve konforlu bir yaşam alanı yaratmak için, nemi uygun şekilde kontrol etmenin yanı sıra yalıtmanız gerekecektir. Çoğu bodrum su sızıntısı, deliklerden, çatlaklardan ve diğer süreksizliklerden evin bodrum duvarlarına akan sudan veya duvar blokları, beton veya ahşap gibi gözenekli yapı malzemelerinin çatlaklarına ve gözeneklerine giren sudan kaynaklanır. Bu küçük çatlaklar ve gözenekler, suyu herhangi bir yönde, hatta yukarı doğru emebilir. Bu sorunları önlemeye yönelik en iyi yaklaşımlar, yerel ikliminize, yalıtım tipinize ve inşaat tarzınıza bağlı olacaktır. Mevcut evinizdeki nem sorunlarını düzeltmeniz gerekiyorsa, ikliminize, yalıtım tipinize ve inşaat tarzınıza göre özel bodrum nem kontrol önlemleri için bölgenizdeki kalifiye bir inşaatçıya, bodrum tasarımcısına ve/veya yalıtım yüklenicisine danışın. Yeni bir ev inşa ediyorsanız, temel çevresinde suyun nasıl yönetileceğine özellikle dikkat edin. Aşağıdaki yönergeler çoğu durumda geçerli olacaktır:

 

İşlenmemiş tüm ahşap malzemeleri toprakla temasından uzak tutun. Yağmur suyunu tamamen evden uzaklaştıran bir drenaj sistemine bağlı iyi tasarlanmış oluklar ve iniş boruları kurun. Hava sızdırmazlığını sağlamak için eşik plakasının altına bir conta ekleyin.

 

Temel ile eşik plakası arasına kauçuk çatı kaplama veya buz barajı koruma malzemeleri gibi koruyucu bir membran takarak kılcal kırılma görevi görür ve duvar temel duvarından suyun sızmasını azaltır. Bu membran ayrıca köpük levha yalıtımının üstünde bir termit kalkanı görevi görebilir. Suyu temel giderine yönlendirmek ve hidrostatik basıncı tahliye etmek için nem geçirmezlik veya dış yalıtım üzerine sürekli bir drenaj düzlemi yerleştirin. Drenaj düzlemi malzemeleri arasında özel drenaj paspasları, yüksek yoğunluklu fiberglas yalıtım ürünleri ve yıkanmış çakıl bulunur. Tüm drenaj düzlemleri, drenaj malzemesindeki kasıtlı boşlukların kir tarafından tıkanmasını önlemek için bir filtre kumaşı ile korunmalıdır.

 

Drenaj düzleminin hemen altına ve temelin yanına (üstüne değil) bir temel tahliyesi kurun. Bu, temel ile temel duvarı arasındaki dikişe karşı suyun akmasını önler. Delikli 4 inçlik plastik bir drenaj borusunu çakılla çevreleyin ve her ikisini de filtre kumaşıyla sarın. Bir seçenek olarak, polietileni hasardan korumak için buhar bariyerinin üzerine 51 mm’lik iki inç beton dökün. Duvarlardaki nemi kontrol etmek için en önemli adımın buhar bariyerleri kurmak olduğu bir efsanedir. Buhar bariyerleri nemi yalnızca difüzyon nedeniyle geciktirirken, çoğu nemin duvarlara sıvı kılcal hareketi yoluyla veya hava sızıntıları yoluyla su buharı olarak girer.

Copyright © Bars Kimya. Tüm Web Sitesi Hakları Saklıdır.

× Size nasıl yardımcı olabiliriz?