Bars Teknik Yapı Kimyasal

Ses Yalıtımı Malzemeleri Nelerdir?

Ses dalgaları havada yayılır. Bir yüzeye çarptıklarında ya yansıtılırlar ya da emilirler. Sert, pürüzsüz yüzeyler sesi en iyi şekilde yansıtarak gürültülü bir ortam yaratır. Ses dalgalarını emmede ve engellemede iyi olan malzemeler, daha sessiz ve huzurlu bir iç ortam yaratmanıza yardımcı olabilir.

Ses yalıtımı, ses dalgalarını emmek ve gürültü transferini azaltmak için özel olarak tasarlanmıştır. Normal ısı yalıtımından daha kalın ve yoğundur, bu da onu evinizin ses yalıtımı için mükemmel bir seçim haline getirir.

Ses Yalıtımı ve Ses Emilimi

Ses yalıtımı, odadan odaya seyahat edememesi için sesi engelleme anlamına gelir. Öte yandan, ses emilimi, sesin bir odanın etrafında sıçramasını durdurmayı ifade eder. Akustik yalıtım keçeleri, tüm bir evin veya evdeki tiyatro, banyo veya yatak odaları gibi belirli odaların ses geçirmezliğini sağlamak için kullanılabilir. Bir evin iç duvarlarına akustik keçeler yerleştirildiğinde, odalar arasındaki gürültü transferini azaltmaya yardımcı olurlar. İki katlı bir evin katları arasındaki akustik perdeler, alt kattaki ortamın sessiz ve huzurlu kalmasına yardımcı olabilir. Ticari alanlar, okullar ve ofisler için ses yalıtım ürünleri ses seviyelerini kontrol etmek üzere tasarlanmıştır. Bu iç mekan akustik ürünleri, yankılanan gürültüyü ve arka plan yankısını en aza indirmeye yardımcı olmak için duvarlara veya tavanlara monte edilir.

Ses Yalıtımı ve Isı Yalıtımı

Evinizi yalıtmayı düşünüyorsanız, ısı ve ses yalıtımı arasındaki farkın ne olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Isı yalıtımının temel amacı, evinizi yazın daha serin, kışın daha sıcak tutmak için ısı transferini azaltmaktır. Isı yalıtımı, yapay ısıtma ve soğutmaya olan bağımlılığınızı azaltabilir ve bu nedenle elektrik faturanızda tasarruf etmenizi sağlayabilir. Isı yalıtım vatkaları bazı akustik faydalara sahip olurken, ses yalıtım vatkaları özellikle gürültü transferini azaltmak için tasarlanmıştır. Daha kalın ve daha yoğun olan akustik yalıtım keçeleri, huzurlu ve özel bir ev yaratmanıza yardımcı olacaktır.

Ses yalıtım keçeleri ayrıca geleneksel ısı yalıtımı ile aynı ısıl faydaları sağlar. Bu, tek bir ürünle termal düzenleme ve ses düzenlemesi elde edeceğiniz anlamına gelir. Herhangi bir yalıtım ürününün R-Değeri, ısı transferini azaltmada ne kadar etkili olduğunu size söyleyecektir. R-Değeri ne kadar yüksek olursa, elektrikte o kadar fazla potansiyel tasarruf bekleyebilirsiniz. En yaygın olarak cam yünü veya polyesterden yapılırlar. Cam yünü geri dönüştürülmüş cam malzemelerden, polyester ise geri dönüştürülmüş plastik malzemelerden yapılmıştır. Polyester daha pahalı olma eğilimindedir ve geleneksel camyünü ürünleriyle ilişkili kaşıntı faktörlerinin hiçbirine sahip değildir. Akustik madalyonun iki yüzü var isterseniz. Bir oda içinde yankıyı emen ürünler olduğu gibi, ses iletimini engelleyen veya durduran/azaltan ürünler de vardır. (İkisinden de biraz yapacak paneller var.

Bunlara genellikle kompozit denir ama şimdilik basit tutalım.) Eko yutucu malzemeler, kuruldukları odanın içindeki ses kalitesini iyileştirmek için kullanılır. Genellikle odada bitmiş bir yüzey olarak duvarlara veya tavana monte edilirler. Sesi engellemek için kullanılan ürünler, inşaat malzemesinin bir parçası olarak duvar veya tavan İÇİ kullanılmaktadır. Yoğun, ağır malzemeler veya duvar düzeneğini ayıracak malzemeler olabilirler ve yoğunlukları nedeniyle, genellikle diğer tarafa nüfuz eden ses yerine sesi odaya geri yansıtırlar. Bir odadaki yankıyı emmek ve sesi engellemek veya azaltmak iki çok farklı şekilde ve farklı ürün ve yaklaşımlarla yapılır. Ses yalıtım keçelerini takmak için en iyi zaman, herhangi bir zemin veya duvar kaplaması yerine sabitlenmeden önce inşaat veya yenileme aşamasıdır. 

Akustik yalıtım ürünleri yelpazemiz, duvarlarınızı, zeminlerinizi ve çatı katı alanınızı, Mutfak alanınızı ses yalıtımı için mükemmel bir çözümdür. Stokumuz, çeşitli kalınlıklarda akustik rulolar, levhalar, alçıpan ve membran içerir, böylece üstlendiğiniz proje ne olursa olsun mükemmel bir şey bulabilirsiniz. Akustik rulo, alçıpan kaplamalar, zeminler ve çatılarda kullanım için mükemmeldir. Yankıyı etkili bir şekilde azaltır. Ayrıca, çok düzgün olmayan bir duvarı kaplıyorsanız veya çatı katındaki bir alanda borular veya çatı kirişleri etrafında çalışmanız gerekiyorsa, en iyi seçimdir.

Düz bir duvarınız, kolay erişilen çatı alanınız veya ses geçirmez bir döşemeniz olduğunda, akustik levhalar basit sürtünmeli bağlantı ile kurulabilmeleri nedeniyle popülerdir. Akustik sönümleme özelliklerinin yanı sıra ısı yalıtımı, yanmazlık ve su geçirmezlik sağlayarak müşterilerin özel favorisidir.

Alanınız azsa, alçıpanlar harika bir seçenektir. İnce fakat etkilidirler, doğrudan duvarlarda ve tavanlarda kullanılabilirler veya dikme çerçeveleri arasına monte edilebilirler ve doğrudan sıvanabilirler. Akustik membran zeminlerde, duvarlarda ve tavanlarda kullanılabilir. Seslerin veya titreşimlerin ilave sönümlenmesi için tek başına veya ses geçirmez alçıpan ile birlikte kullanılabilir. 

Benzer İçerik: Yangın Yalıtım Nasıl Yapılır

Copyright © Bars Kimya. Tüm Web Sitesi Hakları Saklıdır.

× Size nasıl yardımcı olabiliriz?