Bars Teknik Yapı Kimyasal

Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Çoğu zaman, birinin ses yalıtımı istemesinin iki nedeni vardır. Birincisi, gürültünün bir odaya girmesini engellemek, ikincisi ise gürültünün bir odadan çıkmasını engellemektir. Normalde ses %100 bloke edilemez, ancak gürültüyü önemli ölçüde azaltmak mümkündür.

 

Emici Ses

 

Bir odayı ses yalıtımı sağlamanın bir yolu, o odadaki sesi absorbe etmektir. Bunu yapmak için kullanılan popüler bir malzeme yoğun köpüktür. Köpük ve diğer çeşitli yumuşak malzemeler, ses doğrudan malzemenin yumuşak yüzeyine hareket ettiğinden sesi emer ve sonuç olarak azalır.

 

Sesi emmek için odanızı ses geçirmez hale getirmenin birkaç farklı yolu vardır. Köpük ve diğer çeşitli malzemeler, bir duvarın dışına veya bir duvarın içine yerleştirilebilir. Her iki durumda da, her ikisi de odanızı ses geçirmez hale getirmenize yardımcı olacaktır.

 

Sesi Azaltma

 

Alternatif olarak, odanızın sesi emmesi için ses yalıtımı sağlayamıyorsanız, sesi azaltabilirsiniz. Sesi azaltmak için kalın bir duvar kadar basit bir şey kullanılabilir. Kalıcı veya geçici duvarlar, köpük, oda bölücüler ve hatta perdeler sesi azaltmak için kullanılan malzemeler arasındadır. Çoğu zaman, sesi azaltmak için ses yalıtım malzemeleri genellikle ahşap ve cam elyafından yapılır, ancak bu, kullanabileceğiniz tek malzemelerin bunlar olduğu anlamına gelmez. Ses azaltımını daha da artırmak için duvarların veya perdelerin etrafında hava geçirmez bir bariyer oluşturmak, havanın oradaki hava deliklerinden geçmesini engelleyerek ses azaltımını artırır. Sesi engellemenin diğer bir yaygın yolu, aralarında hava boşluğu olan iki duvar veya kapı inşa etmektir. Kapıların veya duvarların iki katına çıkarılması, sesi engellemeye yardımcı olacak ekstra malzeme sağlar. İkisi arasındaki hava boşluğu, sesi engellemeye yardımcı olan bir tür kabarcık oluşturur.

 

Ses yalıtımı yaptırmayı düşünüyor olabilirsiniz ancak ses yalıtımı yaptırmak istediğiniz odanın neresinde ses yalıtımı yapacağınızı bilemeyebilirsiniz. Veya daha doğrusu ses yalıtımını nereye koymalısınız. Daha önce belirlediğimiz gibi, ses herhangi bir boşluktan geçebilir ve ayrıca kapılardan, pencerelerden, zeminden, ince duvarlardan ve hatta çatıdan geçebilir. Yine de ürünü yerleştirmeden önce, odanın içinde dolaşmak ve odaya giren veya çıkan herhangi bir gürültüyü nerede duyabileceğinizi dinlemek muhtemelen akıllıca bir fikirdir. 

 

Ses Yalıtımı Gerçekte Nasıl Çalışır?

 

Bazı ses yalıtımı çözümlerini açıklamadan önce, size sesin nasıl çalıştığına dair kısa bir açıklama yapmam gerekiyor. Ses iki şekilde yayılan bir enerjidir. En yaygın olanı, konuşan insanlar ve TV gürültüsü gibi hava kaynaklı gürültüdür; ikincisi, döşeme tahtaları ve titreşimli makinelerdeki ayak sesleri gibi darbe / titreşim gürültüsüdür.

 

Ses yalıtımı üç yoldan biriyle çalışır. Biri, ses enerjisinin yeni yapının kütlesi tarafından yansıtıldığı veya ısıya dönüştürüldüğü bir noktaya bir yapıya kütle ekleyerek gürültüyü engellemektir. İkincisi, bir yapıyı diğerinden ayırmak ve böylece ses titreşiminin ikinci yapıya geçmesini engellemektir. Üçüncüsü, sesin Taşyünü gibi bir malzeme tarafından emildiği ve bu nedenle bir yapıdan geçen ses miktarını azaltan ses emilimidir.

 

Son nokta, ses yalıtımını su yalıtımı gibi düşünmektir, en zayıf noktası kadar iyidir. Kullanmayı sevdiğim iyi bir örnek, bir arabada olduğunuzu ve pencerenin üstte sadece küçük bir miktar açık olduğunu hayal etmek, bu küçük boşluk açıkken normalde dışarıdaki tüm sesi mükemmel bir şekilde duyabilirsiniz, küçük boşluğu kapatın ve araba ses geçirmez hale gelir ve tüm sesler sessiz bir uğultuya indirgenir. Bunun amacı, ses yalıtımı yapılırken boşluk bırakılmaması gerektiğini göstermektir.

 

Havadaki Ses

 

Havada yayılan ses bir enerjidir ve desibel (dB) cinsinden ölçülür ve bu logaritmik bir ölçekte gösterilir. Bu ölçek, gürültünün yarattığı enerjideki artışı ölçer ve ölçekteki her üç dB’lik artış için enerjinin iki katına çıktığını ölçer. Şimdi biz insanlar bu artış seviyesini kolayca tespit etmekte iyi değiliz, bu yüzden bu ölçeği kullanmanın daha iyi bir yolu, on dB’lik bir artışın algılanan gürültünün iki katına eşit olduğunu söylemektir. Bu nedenle, havadaki gürültü için ne kadar yüksek dB azaltma o kadar iyidir.

 

Darbe Gürültüsü

 

Darbe gürültüsü desibel (dB) cinsinden ölçülür, ancak bir yapının aktaracağı darbe enerjisi miktarını ölçer. Dolayısıyla darbe gürültüsü için dB değeri ne kadar düşükse o kadar iyidir.

 

Şimdi yukarıda belirtildiği gibi, hepimiz hayatımızda bir düzeyde arka plan gürültüsü ile yaşıyoruz ve standart bir ev sessiz odası olarak kabul ettiğimiz normal bir dB okuması, ses yalıtımı için hedef rakam olarak kullanacağımız 30-40dB civarında olacaktır.

 

Elde etmemiz gereken ses yalıtımı için doğru dB rakamını belirlemek, size huzur ve sükunet sağlamak için, ideal olarak, yalnızca bir tarafta gürültü oluşturularak yapının her iki tarafında da bir okuma yapmamız gerekir, böylece doğruluğunu belirleyebiliriz. mevcut yapının zaten sağladığı ses yalıtımı seviyesi. Yapının sizin tarafınızdaki dB okumasına baktığımızda (bir komşudan gürültü geliyorsa), engellemeye çalıştığımız ses seviyesini anlarız. Ancak çoğu durumda komşunuzun mülküne erişiminiz olmayabilir, bu nedenle gürültünün en yüksek olduğu anda yapının hemen yanından bir ses dB okuması yapılmalıdır.

 

Benzer İçerik: Yangın Yalıtım Malzemeleri

Copyright © Bars Kimya. Tüm Web Sitesi Hakları Saklıdır.

× Size nasıl yardımcı olabiliriz?