Bars Teknik Yapı Kimyasal

Ses Yalıtımı Nedir?

Ses yalıtımı ve ses yalıtımı arasındaki efsaneleri ortadan kaldıralım. Çoğu zaman, yalıtımın termal çağrışımları olduğunu düşünürüz – binaları kışın sıcak, yazın serin tutar. Akustik yalıtım ve ses yalıtımı hemen hemen birbirinin yerine kullanılabilen terimlerdir ve insanlar bu terimleri kullandığında, genellikle sesin geçişini engellemenin yollarına bakmaktır.

 

Ancak akustik yalıtım (mineral yün) sadece boşluklardaki sesi emmek için tasarlanmıştır ve kendi başına tam bir ses yalıtımı sistemi değildir, burada ses yalıtımı kütle kattığı için duvar ve tavanlarda sesi engellemek için tasarlanmıştır.

 

Akustik Yalıtım İle Ses Yalıtımı Aynı Şey midir?

 

Ses yalıtımı çözümleri, insanların evlerinde, yerlerinde veya iş yerlerinde ve stüdyolarında gürültünün engellenmesine yardımcı olmak için akustik yalıtım malzemelerinin kullanımını içerebilir. Akustik mineral yün bu ürünlerden biridir ve ahşap ve metal yan duvarların, ahşap kirişlerin ve sesin yankılanabileceği herhangi bir sızdırmaz bölmenin boşluklarındaki hava kaynaklı sesleri emmek üzere tasarlanmıştır.  Akustik yalıtkanların, yüksek ısıl niteliklere sahip çatı tipi bir yalıtım yünü olmadığına dikkat etmek önemlidir. Bunun nedeni, maksimum ses emilimi sağlamak için belirli bir yoğunlukta üretilmeleridir. Akustik mineral yün, boşluklu bölmelerde yüksek düzeyde ses emilimi ve akustik yalıtım sağlar. Etkili akustik yalıtım sağladığını iddia eden birçok markalı ürün var. Her zaman ürünün kütlesini kontrol edin. Bu, sesi engellemede ve duvarınızı ses yalıtımında ne kadar iyi performans göstereceğinin anahtarıdır.

 

Akustik yalıtım neden tek başına ses yalıtımı için bir çözüm değildir?

 

Akustik yalıtım (veya ses yalıtımı), kütle, kütle ve daha fazla kütle eklemekle ilgilidir. Bu, gürültünün bir yapıdan çok kolay geçmesini engellemeye yardımcı olur. En etkili ses yalıtımı çözümleri sadece aynı kütleden daha fazlasını eklemekle kalmaz, farklı malzemelerden oluşan kütleyi de ekler. Bu çok önemlidir, çünkü farklı malzemeler farklı ses türlerini engellemede diğerlerinden daha iyidir. Etkili ses yalıtımında diğer prensip, binayı ayırmak veya nemlendirmektir. Ses, bir duvara veya zemine çarptığında titreşim olarak yayılır. Binalardan geçen ses titreşimlerini önlemek için, titreşimin içinden geçmesini engellemek için sönümlenmesi gerekir. Ses titreşim enerjisinin içinden geçmesini engellemenin en etkili yolu, yapıyı ayırmak ve ardından kütle eklemektir.

 

Bu akustik ses paspasları, yetkili bir yapı ustası veya esnaf tarafından kolayca kurulabilir ve herhangi bir yapıştırıcıya ihtiyaç duymadan doğrudan zemine uygulanabilir. Aşağıdaki video akustik paspasların kolay kurulumunu göstermektedir. Ses yalıtım malzemeleri, sesin binanın diğer bölümlerine iletilmesini, yerinde kalmasını sağlayan ve dışarıdan istenmeyen seslerin gelmesini engelleyen ürünlerdir. Ses emici malzemeler, akustik dalgaları, arka plan gürültüsünü ve kötü yankıları azaltmak için ortamda titreşir. Ses yutucu malzemeler tek başına sesin dışarıdan girmesini engellemek için kullanılmamakta, kullanıldıkları mekanlarda ses kalitesini önemli ölçüde arttırmaktadır. Düzensiz ve lifli dokusu yankı ve çınlamayı engeller. Gürültü kirliliğini ortadan kaldırır, huzurlu ve rahat bir ortam yaratır.

 

 Ses Yalıtımı Neden Gereklidir?

 

  • Bitişik evlerde evler ve komşular arasında gürültü geçişini önlemek, sessiz ve huzurlu alanlar yaratmak için ses yalıtımı gereklidir.
  • Bazen bitişik dairelerden konuşma veya müzik sesleri gelebilir. Mahremiyet için ses yalıtımı gereklidir.
  • Stüdyolar gibi ortamlarda, akustik modülasyon için, yani dalgaların geri yansımasını ve mevcut sesi bozmasını önlemek için bir ses kaynağından gelen ses gereklidir.
  • Mekanik gürültü gibi rahatsız edici boyutlara ulaşmayan darbe sesleri, kaynaktan iletilmeden sönümleme için gereklidir.
  • Yüksek ve düzensiz ses olarak tanımlanabilecek gürültü insan sağlığını ve çevreyi olumsuz etkiler. Huzurlu ve sağlıklı bir ortam yaratmak için ses yalıtımı gereklidir.
  • Yaşam alanlarından gürültünün uzaklaştırılması, ses yalıtım ortamını diğerlerinden daha değerli kılar.

Gürültü kirliliği, herhangi bir ev sahibi veya kiracı için bir sorun olabilir. Kontrol edemediğiniz dış gürültü yüzünden uyuyamamaktan daha kötü bir şey yoktur. Ancak, gürültüyü kontrol edemeseniz de, onu azaltabilir (ve iyi bir gece uykusu çekebilirsiniz!). Bununla mücadele etmenin en iyi yolu, evinizdeki ses yalıtımını (“akustik yalıtım” olarak da anılır) iyileştirmektir. 

 

Ses Yalıtımı Nasıl Çalışır?

 

Ses, tüm yapıyı titreşime sokarak çoğu duvardan, zeminden ve kapıdan geçer. Bu titreşim, yüzeyin diğer tarafında kompakt yoğunlukta yeni ses dalgaları oluşturur. Farklı bir odada veya bina dışında bulunan bir kaynaktan bir binanın bir odasına sesin geçişine ses iletimi denir.

 

Benzer İçerik: Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır

Copyright © Bars Kimya. Tüm Web Sitesi Hakları Saklıdır.

× Size nasıl yardımcı olabiliriz?