Bars Teknik Yapı Kimyasal

Zemin Kaplama Nedir?

Genellikle, döşeme kaplaması, döşemenin başka bir yapısal katmanını kaplama eğiliminde olduğundan, bitiş döşemesinden daha kesin bir terimdir. Ayrıca, bitiş zemini, lekeler ve cilalar gibi bir zeminin bitişi ile karıştırılabilir.

Zemin Kaplaması Nedir?

Bir bitiş zemini (zemin kaplaması olarak da bilinir), döşemenin en üst tabakasıdır. Başka bir deyişle, üzerinde yürüdüğünüz katmandır ve genellikle altındaki döşeme katmanlarına kıyasla oldukça dekoratif bir katmandır. Zemin kaplamaları halı, laminat, fayans, kilim ve vinil içerebilir. Kirişlere kadar uzanan uzunluklarda geçmişin katı parke döşemeleri daha nadir bir şey haline geliyor. Bazıları 6 veya 8 inç kadar kısa olan çeşitli uzunluklardaki emtia döşemeleri daha çok normdur. Laminat parke, döşemenin toplam yüksekliği diğer işlevleri engellemediği sürece diğer mevcut döşeme kaplamalarını kaplayabilir. Yüzer bir zemin olarak laminat parkenin çıkarılması ve yeni laminat parke ile değiştirilmesi kolaydır.

Mühendislik ahşap döşeme, boyutsal olarak stabil kontrplak işlevselliği ile masif sert ahşabın en iyisini getiren bir melezdir. Sert ahşap kaplama, mühendislik ahşap döşemenin en üst katmanını oluşturur.

Levha vinil döşeme, bir odanın uçtan uca, genellikle sürekli bir levha olarak uzanır. Vinil karo döşeme, alttan gelen tümseklerin ve kusurların döşemenin üst kısmına telgraf çekmemesi için ultra pürüzsüz bir alt tabakaya dayanan bir zemin kaplamasıdır. Lüks vinil tahta döşeme, birbirine geçer ve kilitlenir Seramik veya porselen yer döşemesi, eski karoların sökülmesi zahmetli bir proje olabileceğinden, diğer yer döşemelerine göre daha kalıcı olma eğiliminde olan bir zemin kaplamasıdır. Halı, bir zemin kaplamasının tanımıdır. Hiçbir şekilde tek, homojen bir döşeme elemanı olarak düşünülemez. Halının da çıkarılması ve değiştirilmesi kolaydır. Alternatif olarak, bu parke döşemeyi çıkardıktan sonra, parke döşemeye dik uzanan daha düşük bir uzun, dar kaba tahta tabakası bulabilirsiniz. Bina bilimi geliştikçe, birden çok katmandan zemin oluşturma fikri tutundu. Alt katmanlar, yapısal desteğin büyük kısmını sağlayabilirken, en üst katman dekoratif ancak dayanıklı bir trafik katmanı olabilir.

Linolyum ilk olarak 1863’te geliştirilmiş olsa da, döşeme şirketlerinin genel halkın benimseyeceği bir ürün geliştirmesi on yıllar alacaktı. Linolyum, zamanı için mucize bir ürün olmaya yakındı. Solmazdı, statik toplamadı, nispeten yumuşaktı. Ama hepsinden iyisi, muşamba biraz çabayla çıkarılabilir ve değiştirilebilir. Alan kilimleri dışında, bundan önceki birkaç kat bu durumu talep edebilir. Döşeme, aşındığında veya sadece ev sahibi farklı bir tarza karar verdiğinde kapatılabilir. Döşeme gerçekten bir kaplama haline gelmişti. Vinil levha, karo vinil ve lüks vinil tahta gibi diğer esnek döşeme türlerine. Laminat parke serttir, ancak aynı zamanda bir zemin kaplamasıdır. Yüzer bir zemin olarak, laminat parke alt zemine veya alt döşemeye hiç bağlanmaz; sırf boyutu ve ağırlığı onu yerinde tutar ve sabit tutar.

Sert ahşabın en benzersiz yönlerinden biri çok yönlülüğüdür. Farklı görünümler elde etmenize yardımcı olacak birçok stil var. Örneğin eskitilmiş ahşap, herhangi bir odaya rustik bir görünüm verirken, diğer stiller zarafet ve incelik katar. Sert ahşap, fırçalanmış, elle kazınmış ve daha fazlası dahil olmak üzere birçok dokuda gelir. Parke döşeme oluşturmak için birçok ahşap türü kullanılır. Genel olarak, sert ahşap iki kategoriye ayrılır: koyu renkli ahşaplar ve açık renkli ahşaplar. Yaygın koyu renkli ağaç türleri arasında kiraz, ceviz, maun ve ceviz bulunur. Yaygın hafif ağaç türleri arasında akçaağaç, meşe ve çam bulunur. Masif parke, tek bir masif ahşap parçası kullanılarak yapılan kalaslardan oluşur. Masif parke tipik olarak ¾ inç kalınlığındadır, yani kullanım ömrü boyunca tekrar tekrar zımparalanabilir ve cilalanabilir. Daha maliyetli olsa da, değerli bir yatırım olarak kabul edilir.

İşlenmiş sert ahşap ise çok katmanlı ahşap ve ahşap esaslı ürünlerden oluşur. İşlenmiş sert ağaç o kadar dayanıklı olmasa da, daha çok yönlü ve neme karşı dayanıklıdır. Ayrıca daha incedir, bu nedenle tekrar tekrar zımparalanamaz ve düzeltilemez. Bununla birlikte, birçok ev sahibi uygun fiyattan yararlanmaktadır. Sert ahşabın en benzersiz yönlerinden biri çok yönlülüğüdür. Farklı görünümler elde etmenize yardımcı olacak birçok stil var. Örneğin eskitilmiş ahşap, herhangi bir odaya rustik bir görünüm verirken, diğer stiller zarafet ve incelik katar. Sert ahşap, fırçalanmış, elle kazınmış ve daha fazlası dahil olmak üzere birçok dokuda gelir. Parke döşeme oluşturmak için birçok ahşap türü kullanılır. Genel olarak, sert ahşap iki kategoriye ayrılır: koyu renkli ahşaplar ve açık renkli ahşaplar. Yaygın koyu renkli ağaç türleri arasında kiraz, ceviz, maun ve ceviz bulunur. Yaygın hafif ağaç türleri arasında akçaağaç, meşe ve çam bulunur. Masif parke, tek bir masif ahşap parçası kullanılarak yapılan kalaslardan oluşur. Masif parke tipik olarak ¾ inç kalınlığındadır, yani kullanım ömrü boyunca tekrar tekrar zımparalanabilir ve cilalanabilir. Daha maliyetli olsa da, değerli bir yatırım olarak kabul edilir.

İşlenmiş sert ahşap ise çok katmanlı ahşap ve ahşap esaslı ürünlerden oluşur. İşlenmiş sert ağaç o kadar dayanıklı olmasa da, daha çok yönlü ve neme karşı dayanıklıdır. Ayrıca daha incedir, bu nedenle tekrar tekrar zımparalanamaz ve düzeltilemez. Bununla birlikte, birçok ev sahibi uygun fiyattan yararlanmaktadır. Lüks vinil döşeme, günümüzde mevcut olan en çok yönlü ve yenilikçi döşeme çözümlerinden biridir. Su geçirmez, çizilmeye karşı dayanıklı ve kurulumu kolay, çocukları ve evcil hayvanları olan yoğun aileler için en iyi seçeneklerden biridir. Daha da iyisi, vinil, hem uygun fiyatlı hem de bakımı kolay kalırken ahşap ve taş görünümünü kolayca taklit eder. Yüksek trafikli alanların zemini zordur, ancak lüks vinil bu alanlar için harika bir çözümdür. Tekrarlanan aşınma ve yıpranmaya karşı dayanıklı olan vinil zeminler, mutfaklarda, çamurluklarda, aile odalarında ve ailelerin ve misafirlerin sık sık hareket ettiği ve ortalığı karıştırdığı giriş yollarında harika çalışır. Evdeki yaygın dökülmeler söz konusu olduğunda, mikro bir bezle silin ve kuruduktan sonra, zeminlerinizin harika görünmesini sağlamak için üretici tarafından onaylanmış bir sert yüzey temizleyici ile devam edin! Ağda, sakız veya oje gibi daha zorlu ev işleri için onaylı leke çıkarma ipuçları için üreticinizin yönergelerine başvurun.

Daha uygun maliyetli, kurulumu kolay bir çözümde sert ahşabın çok yönlülüğünü ve güzelliğini mi arıyorsunuz? Laminat parke eviniz için mükemmel bir seçim olabilir! Birden çok katmandan oluşan laminat hem dayanıklı hem de çizilmeye karşı dayanıklıdır! Laminat, özlemini çektiğiniz ahşap veya karo zemin görünümünü elde etmenin ekonomik bir yoludur. Boyer’s Floor Covering’de, tıpkı doğal ahşap, taş veya seramik karo gibi görünen ve hissettiren çeşitli tahta ve karo boyutları ve stilleri bulacaksınız. Laminat, doğal ahşap, taş veya seramik malzemeler gibi görünmek ve hissetmek için tasarlanmış bir tahta veya karo şeklinde birbiri üzerine katmanlı ahşap esaslı malzemelerin birleştirilmesinin sonucudur.  Laminat parkenizin günlük bakımı ve bakımı, sert yüzey döşeme eki ile süpürme, kuru paspaslama veya vakumlamayı içerebilir. Çarpmayı önlemek için dökülen sıvıları mümkün olduğunca çabuk kurutun. 

Vitrifiye döşeme karoları en popüler döşeme türlerinden biridir. Bu tür döşeme, kil ile silika, kuvars ve feldispat gibi yüksek sıcaklıklarda pişirilen diğer minerallerin karışımından oluşur. Genellikle bir dış sır ile kaplanmış olan bu karolar, düşük su emme oranına sahiptir ve dayanıklıdır. Çok çeşitli tasarımlarda, renklerde, baskılarda ve dokularda gelirler. Vitrifiye karolar ayrıca ahşap, bambu ve hatta mermer gibi doğal malzemeleri simüle edebilir. Mevcut en uygun fiyatlı döşeme türlerinden biri, hem iç hem de dış kullanım için uygundur. Vitrifiye karolar parlak, mat ve kaymaz yüzeylerde mevcuttur. Vinil döşeme, verimli bir maliyetle şık alternatifler isteyen insanlar için mevcut olan çok yönlü bir başka seçenektir. Parke ve taş kaplamaları simüle eden tasarımlarda mevcut olan vinil, uygun seçeneklerden biridir. Leke tutmaz ve suya dayanıklı, mevcut en dayanıklı döşeme türlerinden biridir.

Vinil, ev iç mekanları için en iyi zemin kaplaması olsa da, zemini çizilmelere karşı korumak için özel dikkat gerektirir. Taş gibi soğuk döşeme malzemelerinin görünümünü taklit eden sıcak bir malzeme arayan kişiler, bu döşeme tipini ideal seçim olarak görmektedir. Vinil söz konusu olduğunda olumsuz bir nokta, kauçukla temas ettiğinde renk bozulmasına yatkın olmasıdır. Farklı döşeme türleri arasında parke bulunur. Yüksek bakım gerektiren ancak popüler bir döşeme tasarım seçeneği olan parke döşeme, şeritler, kalaslar ve parke desenlerinde mevcuttur. İyi korursanız, parke döşeme oldukça dayanıklı olabilir. Ceviz ve kiraz gibi farklı doğal tonlarda mevcuttur ve çeşitli dekor temalarını tamamlayabilir. Parke döşeme seçenekleri diğer alternatiflere göre nispeten pahalı olsa da estetik açıdan hala popüler bir seçimdir. Bu tip zemin kaplama seçeneklerinde aşınma ve yıpranma bazen ses, gıcırdama ve gıcırtılara neden olabilir.

Döşeme çeşitleri söz konusu olduğunda granit zarif bir seçenektir. Çeşitli renklerde bulunan doğal olarak oluşan bir taş olan granit döşeme, herhangi bir ortama sofistike bir not getirebilir. Yüksek leke direnci ve dayanıklılığı nedeniyle, bakımı oldukça kolay olan ve yalnızca çizilmelere karşı korunmaya ihtiyaç duyan döşeme türlerinden biridir. Taş yılın çoğu yerinde serin kalır ve bu nedenle ev için en iyi yer döşemeleri arasındadır. Bambu doğal olarak oluşan bir malzemedir ve bu malzemedeki zemin türleri parke zeminlere benzer. Bu, suya ve lekeye karşı dayanıklı olduğu ve evinize sofistike bir görünüm kazandırabileceği için bakımı oldukça kolay olan döşeme türlerinden biridir.

Bambu zeminin über-şık görünümünü bozabilecek tek faktör, üzerinde kaçınılmaz olarak yer bulan çiziklerdir. Nemli hava, bambu kalasların şişmesine neden olabilir, bu nedenle bu döşeme türü en iyi orta derecede kuru koşullarda kullanılır. Beton, yaygın döşeme türlerinden biridir. Beton, çimento, kaya, granit yongaları ve diğer malzemelerin insan yapımı bir karışımıdır. Betonla yapılan döşemeler sağlamdır ve muhtemelen en dayanıklı döşeme türleri arasındadır.

Beton döşeme, aşınma ve yıpranma nedeniyle hafif ufalanma ve çizilme dışında büyük ölçüde hasara dayanıklıdır. Ancak nem, çatlak ve kraterlerle bu zemini olumsuz etkileyebilir. Günümüzde Hint evlerinde çok çeşitli renk ve dokularda beton döşeme çeşitleri bulunmaktadır. Laminat parke, saf dayanıklılığı ve sağlamlığı nedeniyle popülerlik kazanıyor. Kurulumu kolay laminat parke, lekelere ve su hasarına karşı oldukça dayanıklıdır. Bununla birlikte, yeniden cilalanamayacağı veya yeniden yapılamayacağı için hasar tam olarak değiştirilmesini gerektirir.

Hint evlerinde çeşitli dekor stilleri için iyi bir seçim olduğu için, desen ve kaplama yelpazesindeki çeşitlilik, bunu en iyi döşeme türlerinden biri yapar. Laminat parke satın alırken mutlaka ‘kaydırmaz’ olanını tercih edin.Mutfaklar evinizdeki en yoğun trafik alanlarından biridir. Bu nedenle, mutfak döşemeniz dayanıklı ve bakımı kolay olmalıdır. Kuvars, mutfaklar için harika bir döşeme türüdür. Bunun temel nedeni, bu gözeneksiz malzemenin lekelenmeye karşı direnç göstermesi ve mutfağınızı temiz tutmasıdır. Ayrıca, kuvars kolayca kırılmaz veya çatlamaz, bu da dayanıklılık sağlar. Kuvars olmadığında, muşamba veya granit mutfak için iyi döşeme seçeneklerinden biridir.

Benzer İçerik: Ses Yalıtımı Malzemeleri Nelerdir

Copyright © Bars Kimya. Tüm Web Sitesi Hakları Saklıdır.

× Size nasıl yardımcı olabiliriz?