Bars Teknik Yapı Kimyasal

Betonun Su Geçirmemesi İçin Ne Yapmalı?

Nüfus artışı ve kentleşme kesinlikle iki küresel mega trend. Sonuç olarak, özellikle şehirlerde binalar inşa edilmelidir. Ama alan kıt olduğunda ne olur? Depolama odaları veya park yerleri gibi birçok şey yer altına taşınabilir. Etkili ışık planlaması ile yer altı yaşam alanı oluşturmak bile mümkün. Bu tür yapıların dayanıklılığında önemli bir faktör, örneğin yeraltı suyunun nüfuz etmesi sonucu çelik donatının korozyonunu önlemek için etkili ve güvenilir su yalıtımıdır. Seçilen su yalıtımı güvenilir bir şekilde çalışmalıdır. Bir bina tamamlandığında, su yalıtımına erişmek normalde zor hatta imkansızdır. Bu nedenle onarım veya değiştirme işi son derece maliyetli ve zaman alıcıdır. Uzman tavsiyesi alınarak ve uygun su yalıtım malzemeleri seçilerek riskler önemli ölçüde azaltılabilir. 

 

Harç için standart oran: 1 kısım çimento ve 3 kısım kumdur. Bununla birlikte, kesin bileşim genellikle bir bilgi ve deneyim meselesidir ve kısmen harcın kullanıldığı uygulama tarafından belirlenir. Sert tuğlalı dış duvarların duvarları için genellikle 1 kısım çimento, 3.5 kısım kum, 0.25 kısım kireç kullanılır. Aynı iş için, ancak çok daha yumuşak kalker ile, tamamen farklı bir karışım oranı tavsiye edilir, yani 1 kısım çimento, 9 kısım kum, 2 kısım kireç. Bu nedenle çimento harcı için doğru oran, tuğla tipine ve binanın konumuna (iç veya dış) göre belirlenmelidir. Tabii ki su da eklemelisiniz. Daha fazla su eklemek harcı daha sıvı hale getirir ve daha kolay uygulanır. Ancak çok fazla su, yapıştırma kuvvetinin azalması anlamına gelir ve kuruduktan sonra büzülme nedeniyle çatlaklar oluşabilir. Genel olarak iyi yapılmış harç duvara yapışır ve kanamaz. Harç yapmak için bir duvar teknesine, bir kovaya ve – kesinlikle daha büyük miktarlarda tercihen bir karıştırıcıya ihtiyacınız vardır. Mikseriniz yoksa, harcı karıştırmak için mala da kullanabilirsiniz. Bu araca duvarın kendisi için zaten ihtiyacınız var ve karıştırma için de kullanılabilir. İlk olarak, kuru maddeler çimento, kum ve kireç birbirleriyle uygun şekilde karıştırılır. Ancak o zaman su eklenebilir. Daima temiz malzeme kullanın, kirlilik harcın kalitesini düşürür. Harç yapılırken, harçlı kapta hendek oluşturularak oran rahatlıkla kontrol edilebilir. Hendek şeklini koruyorsa ve suyla dolmuyorsa oranlar doğrudur. Harcın kurumasını önlemek için asla bir saatte işleyebileceğinizden fazla harç yapmayın.

 

Su Geçirmez Harç Yapmak

 

Çimento veya daha doğrusu harç yapmak için genel yöntem yukarıda açıklanmıştır. En çok kullanılan yöntem olmasına ve iyi çalışmasına rağmen, büyük bir dezavantajı vardır: harç aslında su geçirmez değildir. Tuğla su geçirmez değildir ve yükselen nem durdurulmaz. Yine çimentodan yapılan betonla, donatı nemden etkilenebilir ve bunun sonucunda betonarmenizin çürümesi meydana gelebilir. Soğuk hava koşullarının gelmesi ve yağışların artmasıyla birlikte su yalıtımı sorunları pek çok kişinin gündeminin ilk sıralarında yer almaya başlıyor. Binaya doğru su yalıtımı uygulanmadığı durumlarda, yağmur suyu betona sızarak binalarda geri dönüşü olmayan hasarlara ve performans kayıplarına neden olur. Bu tür durumlar betonun nasıl su geçirmez hale getirileceği konusunda soru işaretleri doğurmaktadır.

 

Bir binanın su yalıtımında kritik bir problem olduğunu anlayabilirsiniz, su sızıntısının çıplak gözle görülebildiği an. Su, bir çatlak veya geçit bularak betonun içine sızmaya başlar, ilerler ve sonunda betonu aşarak binadan dışarı sızar. Su kaçağının bu yolunu düşündüğünüzde, betonun su ile temas ettiği her an beton için performans kaybı demektir.

 

“Beton su kaçırıyor, ne yapmalıyım?” İnsanlar genellikle çatılarda ve teraslarda su sızıntısı gördüklerinde endişeyle soruyorlar ve betonun akmasını nasıl durduracaklarını bilemedikleri için inşaat işçisi arıyorlar. Diyelim ki su sızıntısı binanın tabanındaydı. Bir binanın temelinin içindeki su sızıntısı veya toprak suyunun betona sızması, temel suyunun binalara temelden zarar vermesi nedeniyle ciddi ve geri dönüşü olmayan sorunlara neden olabileceğini bilmelidir.

 

Betonarme Nasıl Yapılır?

 

betonarme donatı nedir? Doğru su yalıtımı için inşaat su yalıtımı hem içeriden hem de dışarıdan desteklenerek tamamlanmalıdır. Bodrumdan çatıya kadar her alan için doğru ürünler seçilerek, içeriden ve dışarıdan su sızması engellenerek binaların su geçirmez hale getirilmesi gerekmektedir. Su yalıtım malzemeleri betona uygulanabileceği gibi beton döküm işlemi sırasında çimento ve su karışımına karıştırılarak da kullanılabilir. Taze betona ilave edilecek su yalıtım malzemeleri onu su geçirmez hale getirir.

 

Benzer İçerik : Yalıtım Malzemeleri

Copyright © Bars Kimya. Tüm Web Sitesi Hakları Saklıdır.

× Size nasıl yardımcı olabiliriz?