Bars Teknik Yapı Kimyasal

Teras Su Yalıtımı

Çatılar, binaların yağmura ve kara maruz kalan en büyük kısımlarıdır. Binalar için çatı su yalıtımı, binayı yağmura karşı koruyan bir bariyer görevi görür. Bu nedenle doğru çatı yalıtım malzemeleri ile yapılan çatı su yalıtımı, binanın ömrünü ve performansını koruyarak binayı yağmur ve kardan koruyacaktır. Çatı su yalıtımı, binaların çatılarına su geçirmez malzemeler kullanılarak uygulanmak üzere tasarlanmış bir koruma işlemidir. Çatı su yalıtım malzemeleri bina, yağmur ve kar arasında bariyer görevi görerek olası sızıntıları önler. Bu sayede bina dayanıklı, sızdırmayan, küf ve mantar oluşumuna neden olmayan, performansını kaybetmeyen bir sistem ile korunmaktadır.

Çatı Su Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Çatı su yalıtımı tam olarak yapılmayan bir binanın yağmur ve kar yağdığında su sızdırması çok olası bir senaryodur. Su, çatıdaki deliklerden ve oyuklardan binanın içine sızarak binaya zarar verir. Çatı yalıtımı doğru malzemeler kullanılarak uzmanlar tarafından yapılmalıdır. Beton, çatılara uygun su geçirmez malzemelerle su geçirmez hale getirilmeli, kaplama uygulanmalı, kaplama kenarları pahlanmalı, su birikintilerinin oluşmasını önlemek için drenaj sistemleri kurulmalı ve uygun bir boya ile işlem sonlandırılmalıdır.

Çatı Su Yalıtımı İçin Hangi Malzemeler Kullanılır?

Çatıları yağmur ve kardan korumak için doğru yalıtım malzemelerinin kullanılması önemlidir. Çatı yalıtımı söz konusu olduğunda, çatı için hangi su yalıtım membranlarını kullanmalısınız sorusu, doğru yalıtım sistemini tanımlamak için sorulan bir diğer önemli sorudur. Çatı su yalıtım malzemeleri denilince akla su yalıtımı için kullanılan asfalt ve bitüm esaslı sıvı malzemeler, membranlar, boyalar ve pah bantları, mastik gibi tamamlayıcı malzemeler gelmektedir. Bunun dışında kiremit kaplama ve kiremit gibi malzemeler de çatı su yalıtım malzemesi olarak kullanılmaktadır. Su yalıtım membranları, çatı yalıtımı için en çok tercih edilen kaplama malzemeleri arasındadır. Su yalıtım örtüleri, su yalıtım örtüleri ve bitüm esaslı sıvı örtüler olarak da karşımıza çıkmaktadır. Bitüm esaslı su yalıtım malzemeleri inşaat sektöründe en çok tercih edilen ve yaygın olarak kullanılan su yalıtım malzemeleri arasındadır. Bu malzeme kullanım kolaylığı, fiyat/performans avantajı ile çatı yalıtımında oldukça tercih edilmektedir.

En bilinen çatı su yalıtım malzemeleri arasında yer alan bitüm esaslı su yalıtım örtüleri sıvı ve rulo formlarda üretilebilmektedir. Bitüm esaslı su yalıtım örtüleri rulo halinde kullanılan, meşale ile uygulanan, yüzeye çok iyi yapışan, yapıyı sudan koruyan malzemelerdir. Uygulama alanına göre farklı kalınlık ve modellerde üretilebilir. Estetik bir görünüm oluşturmak için üst yüzeyler mineral taşlarla yapılabilir. Sıvı bitüm esaslı su yalıtım örtüleri, genellikle astar olarak uygulanan ve aynı zamanda uygulanan yüzeyde su yalıtımı sağlayan malzemelerdir. Bitüm doğası gereği iyi bir su yalıtım malzemesidir. Uygulaması kolay ve ekonomiktir. Bitüm esaslı sıvı membran ve bitüm esaslı rulo membran malzemeleri çatı yalıtımında kullanılan en bilinen, en ekonomik ve yüksek performanslı malzemelerdir.

Çatının su yalıtımını kusursuz bir şekilde tamamlamak için bitüm esaslı su yalıtım örtülerinin yanı sıra köşe sızıntıları için pah bantları, su birikmesini önleyecek drenaj sistemleri, üst tabakayı korumak için kaplama malzemeleri ve çeşitli çimento-çimento kullanmak gerekir. Betonu su geçirmez hale getirmek için esaslı su yalıtım malzemeleri.

Düz Bir Terasın Su Geçirmezliği Nasıl Yapılır?

Bize her gün ‘başımızın üstünde bir çatı’ olduğu için nimetlerimizi saymamız öğretildi. Ancak bu nimetler, akan bir çatı tarafından kolayca silinebilir. Uygun olmayan çatı su yalıtımı, ev sisteminde büyük ölçekli su sızıntısına yol açarak ömrünü kısaltabilir ve evinizin tüm duvarlarda sızıntı, küf, küf oluşmasına ve genel yapısını zayıflatmasına neden olabilir. Bir çatı düz olduğunda teras olur ve ona erişim için yapılmış bir giriş vardır. Bugün mümkün olan sonsuz mimari tasarımlarla, ev sahipleri arasında hala en popüler olan düz bir terastır. Düz bir teras, sadece yaklaşık 10 derecelik bir eğimle, eğimli olana kıyasla pratik olarak düzdür.

Düz çatılar geleneksel olarak sıcak ve kuru iklime sahip düşük yağışlı bölgelerde daha yaygın olmasına rağmen, güvenilir su yalıtım tekniklerinin ortaya çıkmasıyla bu tür düz çatılar yoğun yağış alan bölgelerde bile inşa edilir. Düz bir teras, insanların dinlenmek, rahatlamak ve dinlenmek için bir araya geldiği açık bir alan görevi görür. Egzoz ve havalandırma delikleri gibi ekipmanları barındırmak için daha fazla kare görüntü sağlar.

Ev sahipleri tarafından tercih edilen bir seçenek olsa da, düz bir terasa sahip olmanın çeşitli sorunları vardır. İşte çatı su yalıtımını zorunlu kılan en yaygın birkaç tanesi: Düz çatılar, eğimli çatılar kadar etkili bir şekilde drenaj yapmaz ve çatılarda su birikintisine ve birikmesine neden olur. Enkaz ve kir düz teraslarda birikme eğilimindedir ve bu da suyun toplanmasına ve drenajı tıkamasına neden olabilir.

Çatı veya terasınız, evinizin tartışmasız en temel ve en açıkta kalan kısmıdır. Sizi evinizin içinde güvende ve kuru tutan zorlu dış koşullardan koruyan bir kılıf görevi görür. Bunu akılda tutarak, düz bir terasın su yalıtımı için doğru yöntemi anlamak ve seçmek önemlidir. Tuğla yarasa koba yönteminde, suyun terastan akması için bir eğim oluşturmak için tuğla ve harç kullanılır. Bir başka geleneksel bitüm işleme yöntemi, çatı yüzeyinin üstünde ince bir tabaka olarak bitüm (asfalt) kullanır. Her iki çözüm de sürece daha fazla yardımcı olmak için karışımlara genel bir su geçirmezlik kimyasalı eklemeyi içerir. Bir tuğla yarasa coba varyasyonunda, Çin Mozaik karoları düz terasların su yalıtımı için de kullanılır. Bir terasın tüm bu su geçirmezlik yöntemleri yaygın olarak kullanılmasına rağmen, uzun vadede kararsız ve dayanıklı olmadıkları kanıtlanmıştır, sık sık kullanım gerektirir. Uzun vadede etkili olacak bir su yalıtım tekniği seçmek önemlidir.

Modern Yöntemler

Terasların modern su yalıtımı yöntemleri, su yalıtım tabakası oluşturmak için çimento ile karıştırılmış kimyasalları kullanır. Bununla birlikte, düşük kimyasal kalitesi, sınırlı raf ömrü ve aşırı sıcaklıklara dayanamama, terasların su yalıtımı için onları kötü bir seçim haline getirir.

Asya Boyaları Yöntemi

Asian Paints Damp Proof & Damp Proof Ultra, özellikle Hint çatı ve teraslarının su yalıtım ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmış Akrilik Kimya bazlı çözümlerdir. Bu ürünler, her türlü su hasarına karşı en gelişmiş su yalıtım örtüsüne sahip çatılar sağlama konusunda kanıtlanmış bir geçmişe sahiptir. Asian Paints su yalıtım çözümleri, yüzeyleri esnek ve aynı zamanda doğanın etkilerine karşı dayanıklı hale getiren yeni “lif” içeriği (özel mavi granüller) ile birlikte gelir. 10* yıla kadar garanti ile mevcut, binanızın daha güvenli ellerde olduğundan emin olabilirsiniz. Ayrıca, piyasadaki diğer su yalıtım ürünlerinden farklı olarak, Asian Paints çözümlerinin kullanımı çok daha kolaydır, bu sayede zamandan ve işçilik maliyetlerinden önemli ölçüde tasarruf sağlar.

Benzer İçerik: Isı Yalıtım Malzemeleri

Copyright © Bars Kimya. Tüm Web Sitesi Hakları Saklıdır.

× Size nasıl yardımcı olabiliriz?