Bars Teknik Yapı Kimyasal

Yalıtım Nedir?

Ev yalıtım malzemeleri oldukça öznel bir konudur. Bugünlerde bulduğum en büyük sorun, piyasadaki tüm farklı yalıtım türleri arasında çok fazla seçenek olmasıdır. Farklı tedarikçilerden temin edilebilen tüm farklı yalıtım türleri biraz değiştirilebilir ve bu da farklı sonuçlar verir. Bu yüzden, temel bilgilere geri dönmeye ve size mevcut ana yalıtım türlerinin bir listesini performans dikkate alınmalı. Ürünün diğerlerine kıyasla nasıl performans gösterdiğini görebileceksiniz. Piyasada bulunan ve her biri performanslarıyla ilgili iddialarda bulunan bu kadar çok ısı yalıtım malzemesiyle, bir şartname hazırlayıcının, yüklenicinin veya son kullanıcının belirli bir bina projesi için en uygun yalıtım malzemesini seçmesi zordur. Bina Uygulamaları için Isı Yalıtım Malzemeleri bu sorunu çözmeyi amaçlamaktadır. Yalıtım, ister evinizde ister endüstriyel ortamlarda olsun, herhangi bir yüksek ısı cihazının önemli bir yönüdür. Bir cihaz uygun şekilde yalıtıldığında, ona birçok ek fayda sağlar, yani ısı kaybını azaltır, böylece enerji tüketiminden tasarruf sağlar ve sonuç olarak daha çevre dostu ve ekonomik olarak daha verimli olur. Uzun vadede bu, bu tür cihazların daha az onarım gerektirmesi nedeniyle kullanım ömrünü uzatır.

Isı Yalıtımının Avantajları

Ekmek fırını örneğinde,ilk olarak, unlu mamullerin kalitesini ve tadını büyük ölçüde artıracaktır. Bunun nedeni, fazla veya az pişirmeyi önlemek için daha az ısı kaybedilmesi ve dolayısıyla tutarlı bir sıcaklığın muhafaza edilebilmesidir.

Isı Transferi Modları?

Yalıtımın nasıl çalıştığını daha iyi anlamak için önce temelleri anlamak çok önemlidir. Isı transferi, üç yöntemle gerçekleşebilen farklı sıcaklıklarda eşyalar arasında gerçekleşir; iletim, konveksiyon ve radyasyon. Bir su ısıtıcısında bir iletim örneği bulunur – içindeki ısıtma elemanı ısıyı suya aktarır, böylece sıcaklığını arttırır. Öte yandan, konveksiyon, bir oda içindeki havayı ısıtan bir radyatör ile gösterilir. Son olarak, radyasyon, şöminenin yanında oturan birinin ondan yayılan ısıyı doğrudan hissedebilmesidir. Ayrıca Isı Yalıtımı, farklı sıcaklıklardaki malzemeler arasındaki ısı transferinin azaltılması olarak tanımlanır ve bu da esas olarak ısı iletiminin azaltılmasıyla sağlanır. Yalıtım genellikle havanın hapsedilmesiyle sağlanır. 

Evdeki yaygın yalıtım örnekleri arasında odun ateşinde pişirilen bir ekmek ve pizza fırınının seramik elyaf battaniyeyle yalıtılması veya bir şöminenin veya sobanın etrafının bir vermikülit levha veya şömine inşaat levhası kullanılarak yalıtılması yer alır. Benzer şekilde, endüstriyel ortamlardaki yalıtım örnekleri arasında petrokimya endüstrisinde, dökümhanelerdeki fırınlarda veya enerji santrallerinde kullanılan cam elyaf iğneli keçe keçe yer alır. Belirli bir uygulama için hangi yalıtım malzemesinin kullanılacağı nasıl belirlenir?

Genel olarak, ısı yalıtkanı olarak kullanışlı kabul edilen malzemeler, düşük ısı iletkenliğine, düşük yoğunluğa ve düşük ısıl kütleye sahiptir. Eviniz için güneş panelleri, güneş enerjili su ısıtma, ısı pompaları veya başka herhangi bir yeşil enerji kaynağına yatırım yapmayı düşünüyorsanız, atmanız gereken ilk adım evinizin yalıtımını iyileştirmektir. Bu, doğal kaynakların kullanımını en üst düzeye çıkarmanızı ve enerji israfı yapmamanızı sağlayacaktır. Bu adımı atlarsanız, kötü yalıtılmış bir evin enerji ihtiyacını karşılamak için çok güçlü bir sistem satın almak için çok para harcamak zorunda kalacaksınız.

Yalıtım, evinizi tüm yıl boyunca istediğiniz sıcaklıkta tutmanıza, kışın soğuğa, yazın ise aşırı sıcağa karşı korumanıza yardımcı olacaktır. Yalıtım, gürültü kirliliğini azaltmak için de yararlıdır. İyi yalıtılmış bir ev enerji açısından çok verimlidir ve çok az ek ısıtma ve soğutmaya ihtiyaç duyacaktır. Evinizi yalıtarak ne kadar tasarruf edeceğiniz, yalıtımın türü ve evinizin büyüklüğü gibi farklı faktörlere bağlı olacaktır. Ayrıca, evinizin kaç yaşında olduğuna bağlı olarak, daha fazla veya daha az yalıtım önlemi almanız gerekecektir. İşin iyi yanı, yalıtım önlemlerini uygulamak için genellikle herhangi bir planlama iznine ihtiyacınız olmamasıdır ve bunlar sonunda geri ödeme yapacaktır, bu nedenle akıllıca bir yatırımdır.

Benzer İçerik : Şeffaf Su Yalıtımı

Copyright © Bars Kimya. Tüm Web Sitesi Hakları Saklıdır.

× Size nasıl yardımcı olabiliriz?